Faruk Yalçın ZOO

Ara
Close this search box.

HABERLER

4 Ekim Hayvanları Koruma Günü

1925’ten beri her yıl 4 Ekim tarihi, nesli tehlike altındaki türler başta olmak üzere tüm hayvanların yaşamları üzerindeki tehdide dikkat çekmek için Hayvanları Koruma Günü olarak kutlanıyor. FYZoo olarak bizler de 4 Ekim günü doğal yaşam alanları tahrip edilmiş ve nesli tehdit altında bulunan yaban hayvanlarına dikkat çekmeyi amaçlıyoruz.

FYZoo, Ex-situ ve In-situ koruma programlarına destek olurken aynı zamanda Marmara Bölgesi “Yaban Hayvanları Koruma ve Kurtarma Merkezi” olarak yaban hayatın korunması içime çaba göstermeye devam ediyor.

Ex-situ koruma programlarında tür devamlılığı tehlike altında olan canlıların doğal yaşam ortamlarının dışında koruma altına alınıp üremelerinin sağlanmaktadır. Bu amaçla parkımızda, 26’si kritik seviyede ve 6’sı Anadolu türü olmak üzere toplamda 42 nesli tükenme tehlikesi altında bulunan hayvan türü koruma altına almıştır.

Ex-situ programı kapsamında parkımızda rehabilite edilen akbabalar hakkında daha fazla bilgi edinmek için tıklayın.

In-situ koruma programları ise tehdit altındaki türleri, doğada karşılaştıkları çeşitli tehlikelerden korumak amacıyla doğal yaşam alanlarında gerçekleştirilen koruma çalışmalarıdır. FYZoo bu kapsamda, tehdit altında bulunan Rothschld’s zürafa, Hint gergedanı, Afrika penguen, kızıl panda, boynuzlu kuşlar ve boz ayılar için toplam 7 koruma projesine destek vererek doğadaki tür çeşitliliğinin korunmasına katkı sağlıyor.

Parkımızı ziyaret ederek FYZoo’nun yaban hayatı korumak için gösterdiği çabaya destek olabilirsiniz. Ayrıca online mağazamızdan alışveriş yaparak ve bir canlının bakımını üstlenmen için Evlat Edinme programına katılarak FYZoo’nun çabasına destek olabilirsiniz.

Koruma programları hakkında detaylı bilgi için  tıklayın

Bilet almak için tıklayın

Evlat Edinme programına katılmak için tıklayın

Diğer Haberler