Faruk Yalçın ZOO

Ara
Close this search box.

HABERLER

8 Ekim Dünya Afrika pengueni farkındalık günü

Afrika penguenlerinin nesli tehdit altında. Nüfuslarındaki hızlı düşüş onları yok olmanın kıyısına getirdi. Doğal yaşam alanları olan Güney Afrika kıyılarında onları korumak için yoğun bir çaba var.

Bölgede SANCCOB’un yanı sıra pek çok koruma kuruluşu balıkçılarla karşı karşıya gelmiş durumda. Aşırı avlanma Afrika penguenlerinin, hamsi ve sardalya gibi pelajik balıklara yeteri kadar ulaşmasını engelliyor. Özellikle üreme döneminde kıyaya yakın besin aramak zorunda kalan penguenler çoğu zaman küçük yavrular için yeterli besini bulamıyor. Üreme döneminin kötü geçmesi popülasyonun büyümesi önündeki en büyük engel.

Güney Afrika Cumhuriyeti hükümet yetkilileri koruma çabalarını desteklemek için bilim insanlarının tavsiyeleri doğrultusunda Afrika penguen kolonilerinin yakın çevresinde kısmi bir balık avı yasağı getirdi. Bu yasak elbette bölgedeki balık sayısı arttıracaktır. Fakat SANCCOB’un açıklamalarına göre uygulamada eksikler söz konusu. Afrika penguenleri korumak için çaba göstermeye devam edilmesi gerekiyor.

FYZoo olarak, Afrika penguenlerinin tür devamlılığını sağlamak amacıyla koruma programları yürütüyoruz. Önceki yıllarda olduğu gibi bu yıl da FYZoo ekibinin özverili çalışmaları ile yeni yavrular aramıza katıldı.

Siz de Afrika penguenlerini desteklemek için parkımızı ziyaret edebilir, Evlat Edin programına katılarak koruma altında bulunan bir Afrika pengueninin bakımını destekleyebilirsiniz.

Evlat Edinme programına katılmak için tıklayın

Koruma programları hakkında detaylı bilgi için  tıklayın

Bilet almak için tıklayın

Beslenme Saati: Afrika Pengueni Sunumu

Diğer Haberler