Faruk Yalçın ZOO

Ara
Close this search box.

HABERLER

9 Ekim Dünya Afrika gözlüklü penguen farkındalık günü

Afrika gözlüklü penguen nüfusunda hızlı düşüş 19 ve 20. yüzyıl başlarında, penguen yumurtalarının geniş çapta toplanması ve penguenler tarafından yuva yapmak için kullanılan birikmiş dışkıları olan guano madenciliğiyle başladı. 

Tarımda gübre olarak kullanılan guano, bitki büyümesi için gerekli olan temel besin maddeleri olan son derece yüksek nitrojen, fosfat ve potasyum içeriği nedeniyle oldukça etkiliydi. 19. yüzyıl guano ticareti, modern çiftçiliğin gelişmesinde çok önemli bir rol oynadı. Günümüzde yeni nesil gübreler guanoya olan ilgiyi düşürdü fakat guano madenciliği süreci, milyonlarca deniz kuşunun kaybıyla ekolojik bozulmaya neden oldu.

Bugün Afrika gözlüklü penguenlerin nesli tehlike altında. Hayatta kalmaları ve üremeleri her zamankinden daha zor. Ana besinleri sardalya ve ançüezi bulmakta zorlanıyorlar. 

Suda uçan bu harika kuşları korumak için bizler ne yapabiliriz?

Onların karşılaştıkları tehlikeler hakkında farkındalık yaratabilir ve onlara yardım etmek için çabalayan projelere destek olabiliriz. 

FYZoo olarak, Afrika Gözlüklü Penguenlerin korunması için 1968 yılından bu yana Güney Afrika’da çalışmalar yürüten @sanccob’u desteklemekten gurur duyuyoruz. 

Ayrıca bağlı bulunduğumuz @eaza_official’nın sürdürülebilir balık tüketimini desteklemek için başlattığı ‘’Which Fish’’ projesi kapsamında bizler de doğru avlanma ile gelen balık kullanarak balık nüfusunun azalmaması için çaba gösteriyoruz.

Sizler de balık nüfusunun azalmasını engellemek için sürdürelebilir balık tüketebilirsiniz.

FYZoo’nun yaban hayatı korumak için gösterdiği çabaya destek olmak için parkımızı haftanın her günü saat 17:30’a kadar ziyaret edebilir, online mağazamızdan NTT Serisi Penguen t-shirt satın alabilirsiniz.

Detaylı bilgi için tıklayın

 

 

Diğer Haberler