Faruk Yalçın ZOO

Ara
Close this search box.

HABERLER

Akbaba Farkındalık Günü

Uluslararası Akbaba Farkındalık Günü, nesli tükenmekte olan akbabalara dikkat çekmek için her yıl Eylül ayının ilk Cumartesi günü olarak belirlenmiş özel bir gündür.

Akbabalar, etrafındaki leşleri temizleyen, ömürlerini eşlerine sadık geçiren ve nesilleri tükenme tehdidi altındaki canlılardır. Yapılan araştırmalar sonucu tüm Afrika’daki akbaba ölümlerinin yüzde 61’inin zehirlenmeden kaynaklandığı kanısına varıldı. Çoğu kişi tarafından sevilmeseler de, kendilerini yakından tanıyanların hayranlığını kazanan akbabalar, insanlar tarafından devamlı olarak zehirlendiklerinden dolayı önümüzdeki yarım yüzyıl içinde, Afrika kıtasındaki akbaba sayısının yüzde 70–97 arasında azalacağı tahmin ediliyor. Akbabalar olmasaydı, kokuşmuş hayvan ölüleri daha uzun süre yerde kalacak, böcek nüfusları artacak ve hastalıklar insanlara, çiftlik hayvanlarına ve diğer yaban hayvanlarına bulaşacaktı. Ancak yıllar içinde şekillenen bu başarılı düzen değişmez değil.

Çevrenin ve biyolojik çeşitliliğin korunması, küresel ısınmanın önüne geçmek için gerekli önlemlerin alıması doğadaki eşssiz dengenin korunması için çok önemli. Aksi halde bu dengede her biri ayrı bir kritik role dahip canlıların nesli tükeniyor ve insanlık daha fazla kirlilik ve hastalıkla karlı karşıya geliyor.

Diğer Haberler