Faruk Yalçın ZOO

Ara
Close this search box.

Karayip Flamingosu(Amerikan Flamingosu)

Caribbean Flamingo

01-YAYGIN_TUR

Daha fazla bilgi için iucnredlist.org adresini ziyaret edin.

IUCN KIRMIZI LİSTE

Hassas Seviyede Tehlike Altında

Daha fazla bilgi için iucnredlist.org adresini ziyaret edin.

En büyük ve en renkli flamingo türlerinden biri olan Karayip flamingoları, en eski kuş türlerinden biridir; kökenleri en az 10 milyon yıl öncesine dayanır.
Karayip flamingoları, Karayip ve Galapagos’un kıyı bölgelerinde, tuzlu su lagünlerinde, havuzlarında, magrovlarda ve Orta ve Güney Amerika’da yaşarlar. Sığ sularda yiyecek toplamak üzere yürüdükleri sırada gagalarını yukarı-aşağı sürüyerek böcek, kurt bitki örtüsü ve yosun yerler.
Flamingolar çiftleşme dönemleri boyunca uyumlu danslar, tüylerini düzeltme, boyunlarını uzatma ve ötme ritüelleri gerçekleştirirler. Yumurtalarının 30 günlük kuluçka süresini çiftler nöbetleşe beraber tutarlar. Çıkan yavrulara, daha sonra ‘kursak sütü’ verilir. Bu süt her iki ebeveynin üst sindirim sisteminde üretilen bir maddedir.
Karayip flamingolarının beslenme alanlarında diğer türlerle rekabetleri az olduğundan doğal avcıları azdır. Ancak kalkınma amacıyla arazi ıslahı ve bazı bölgelerdeki tatil tesisleri nedeniyle, habitat kaybı yaşanmakta ve bu durum Karayip flamingolarının neslini tehdit etmektedir.

Galeri

160’ın üzerinde hayvan türü FYZoo’da.
Yaban hayatın gizemli dünyasını FYZoo’da keşfedin!