Faruk Yalçın ZOO

Ara
Close this search box.

HABERLER

Babunlarımız yeni yuvalarında

Geçtiğimiz hafta içinde FYZoo ailesi olarak buruk bir sevinç yaşadık. 25 yıldır parkımızda koruma altında yaşayan ve parkımızın en çok ilgi gören barınaklarından birinin ev sahipleri olan babun ailesi ile vedalaştık. İçimiz buruldu, zira 25 sene boyunca gözlerinin içine bakarak büyüttüğümüz bu aile artık bizim bir parçamızdı. Ayrılmak zordu. Ayrıca biliyoruz ki ziyaretçilerimizin ve FYZoo dostlarının da önem verdiği, parkımızı ziyaret ederek koruma çalışmalarına destek olmaktan mutluluk duyduğu bir aileydi. Ancak aynı zamanda sevinçliyiz, zira yıllar içinde genişleyen ve 20 bireye ulaşan babun ailemiz artık daha geniş bir alanda yaşamlarını sürdürmeye ihtiyaç duyuyorlardı.

Modern hayvanat bahçelerinin birinci önceliği olan “Hayvan Refahı” açısından çok önem verdiğimiz bu transfer için uzun süre planlama yapıldı. Yurtiçi ve yurtdışında birçok koruma merkezi ile görüşüldü. Karar verilen yeni yuvalarında kendileri için hazırlanacak barınak ve bakım şartları konusunda saha ziyaretleri ve görüşmeler yapıldı. Barınak hazırlıkları konusunda tecrübeler paylaşıldı, çalışmalar takip edildi. Transfer prosedürleri için planlama toplantıları yapıldı, raporlar hazırlandı. Tüm geçmiş kayıtlar, sağlık kayıtları ve diyet reçetelerini barındıran detaylı bilgi dosyaları hazırlanıp yeni yuvaları olacak olan Gaziantep Hayvanat Bahçesi ile paylaşıldı. Parkımızın memeliler bölümü baş bakıcısı olan Abdullah Ege, babun ailemizin transfer ve yeni yuvalarına alışma sürecinin plana göre gideceğinden emin olmak için babun ailesi ile birlikte Gaziantep’e seyahat etti. Ve sonunda eksiksiz bir planlama ve işbirliği ile babun ailemiz yeni yuvalarına kavuştu.

 

Babun ailemizin yeni yaşam alanlarına alışma süreci hızla devam ediyor. Gösterdikleri özverili işbirliği için Gaziantep Hayvanat Bahçesi yetkililerine, uzun yıllardır ailenin her ihtiyacına kendi çocuklarına koşar gibi koşan hayvan bakım ekibimize ve transfer sürecinde üst düzey profesyonellik gösteren hayvan yönetimi ekibimize sonsuz teşekkürler!

Şimdi sıra babun ailemizden boşalan barınağın revize edilmesi ve farklı bir türün yuvası olarak hazırlanmasına yönelik çalışmalara geldi. Parkımızın önümüzdeki 10 sene içinde yaşayacağı fiziksel değişimi planlayan “Master Plan” çalışmamızı 2018 yılında tamamlamıştık. Dolayısı ile ilgili alanda hangi canlı türünün yaşayacağı belirlenmiş durumda. Şimdilik sürprizi bozmayalım ancak yakın zamanda yenilikleri duyurmaya başlayacağız.

 

Değerli FYZoo dostları,

Parkımız, uzun süre ziyarete kapalı kaldığı pandemi dönemi ve hemen arkasından işletme maliyetlerinin öngörülenin üzerinde artış gösterdiği çetin bir dönemden çıkma mücadelesi vermeye ve herşeye rağmen gelişerek değişmeye devam ediyor. Bu mücadelenin karşılığında alacağımız en büyük ödül ise buluşabileceğimiz kadar çok çocuk ile buluşmak ve yaban hayatı koruma bilincine sahip bir toplum oluşması için azami katkı sağlayabilmek. En büyük dileğimiz çocuklarımızın parkımızı ziyaret ederek, korumamız altında olan canlılar ile erken yaşta tanışmalarını sağlamak.

Her zaman dediğimiz gibi:
Tanımadığını sevemezsin. Ve korumanın ilk adımı sevmek!

Diğer Haberler