Faruk Yalçın ZOO

Ara
Close this search box.

HABERLER

Bugün Dünya Gibon Günü

Yaban hayatta bulunan 19 farklı Gibon türünden Siamang, beyaz elli gibon ve beyaz yanaklı gibon olmak üzere 3 farklı türe koruma programı kapsamında ev sahipliği yapıyoruz.

Yaban hayatta gibon türlerinin nesli tehdit altında. Avcılık, yasa dışı hayvan ticareti ve yaşam alanlarının büyük ölçüde tahribata uğraması, doğada karşılaştıkları en önemli tehlikeler arasında. 

Ex-situ koruma programı kapsamında parkımızda bulunan tüm gibonların yaşam koşullarını en üst düzeyle tutmak öncelikli amacımız. Geçtiğimiz günlerde tüm çabaların sonucu olarak beyaz yanaklı gibon çiftimiz Josita ve Kamari’nin ilk yavrusu FYZoo ailesine katıldı.

Beyaz yanaklı gibon yavrusunun ebeveynleri Josita ve Kamari çiftimiz Avrupa’da bulunan hayvanat bahçelerinde dünyaya geldiler.

EAZA (Avrupa Hayvanat Bahçeleri ve Akvaryum Birliği) ile koordineli yürütülen koruma ve üreme programı kapsamında geçtiğimiz yıllarda aramıza katıldılar.

Yaban hayatta yok olmak üzere olan ve IUCN Redlist tarafından nesli ”Kritik Seviyede Tehlike Altında”olarak listelenen beyaz yanaklı gibon ailesi, ziyaretçilerimizin destekleri sayesinde doğadaki türdeşlerine yardım edebilecekler. 

Siz de FYZoo’nun yaban hayatı korumak için gösterdiği çabanın bir parçası olmak için parkımızı ziyaret edebilir, Evlat Edin programına katılarak koruma altında bulunan bir hayvanın bakımını destekleyebilirsiniz.

Evlat Edinme programına katılmak için tıklayın

Koruma programları hakkında detaylı bilgi için  tıklayın

Bilet almak için tıklayın

Diğer Haberler