Faruk Yalçın ZOO

Ara
Close this search box.

HABERLER

Çizgili sırtlanların Türkiye’de yaşadığını biliyor musunuz?

Çizgili sırtlan, Dünya Doğa ve Doğal Yaşamı Koruma Birliği (IUCN Redlist) tarafından ‘’Tehdite Yakın’’ (Near Threatened) statüsünde bulunmaktadır. Popülasyonları hızla azalıyor. Doğada sayıları 10.000 bireyin altında. 

Popülasyonu düşme eğiliminde olan Çizgili sırtlan, Türkiye’de özellikle Akdeniz, Ege, Güney Doğu Anadolu ve Doğu Anadolu bölgelerinde bulunurlar. Marmara ve İç Anadolu bölgelerinin belirli yerlerinde de görülürler. Dünyada ise Kuzey ve Doğu Afrika, Asya, Kafkaslar ve Güney Sibirya’da görülmektedir.

Hatay altınözü yaban hayatı geliştirme sahasında 35 bin 811 hektarlık alan çizgili sırtlanın doğal yayılış alanı olarak belirlendi. Günümüzde Çevre ve Orman Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar Müdürlüğü tarafından çizgili sırtlanlar fotokapanlarla takip edilmektedir.

Çizgili sırtlanların diğer sırtlan türlerine göre belirgin bir yelesi ve tehdit altında sırtında kabaran tüyleri var. Sahra Altı Afrika’da büyük gruplar halinde yaşayan benekli sırtlanların aksine yalnız yaşam sürerler. 

Parkımızda koruma altında bulunan çizgili sırtlanlar, İtalya ve Almaya’da bulunan hayvanat bahçelerinde dünyaya geldiler. Avrupa üreme programının bir parçası olarak parkımızda bulunuyorlar.

Anadolu’da nadir görülen çizgili sırtlanı yakından görmek ve FYZoo’nun yaban hayatı koruma çabalarına destek olmak için parkımızı ziyaret edebilirsiniz.

FYZoo’nun yaban hayatı korumak için gösterdiği çabanın bir parçası olmak için Evlat Edin programına katılarak koruma altında bulunan bir hayvanın bakımını destekleyebilirsiniz.

Evlat Edinme programına katılmak için tıklayın

Koruma programları hakkında detaylı bilgi için  tıklayın

Bilet almak için tıklayın

Diğer Haberler