Faruk Yalçın ZOO

Ara
Close this search box.

HABERLER

Dişli sazan üreme ve koruma programı devam ediyor.

FYZoo olarak, Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi Eğirdir Su ürünleri Fakültesi ile ortaklaşa gerçekleştirdiğimiz projede, nesli tehlike altında bulunan endemik yosun balıklarından Dişli sazan (Anatolichthys sp.) türlerinin üreme programı kapsamında saha çalışmalarının 2. bölümünü gerçekleştirdik.

Saha çalışmalarında FYZoo ekibine Prof. Dr. Fahrettin Küçük ve Prof. Dr. İskender Gülle eşlik etti. Projenin 2. bölümünde Burdur ve Isparta bölgesine ait endemik balık türlerinin örneklerini bulmak için Burdur gölü, Eğirdirı gölü ve Beyşehir göllerinde örnekleme çalışmaları yapıldı. Farklı dişli sazan türleri ve bölgedeki endemik bitkiler yapılan saha çalışmasının ardından özel hazırlanmış su tankları içinde parkımıza getirildi.

Yapılan çalışmada bölgedeki su kaynaklarının giderek azaldığı, balık ve bitki türlerinin yaşam alanlarının daraldığı gözlemlendi.

Şu an parkımızda uygun koşullar altında üreme programına alınmış olan Dişli sazan türlerinin önümüzdeki yıl örnekleme yapılan doğal yaşam alanlarına geri bırakılmasını planlanlıyoruz.

Diğer Haberler