Faruk Yalçın ZOO

Ara
Close this search box.

HABERLER

Dünya sürüngenler günü

Bugün Dünya Sürüngenler Günü

Biyolojik çeşitliliğimizin ayrılmaz bir parçası olan sürüngenlerin hem karada hem suda çevremizde olduğunu ve çoğu zaman doğal yaşam alanları birlikte paylaştığımızı bugün yeniden düşünebiliriz.

Bugün kaplumbağalar, kertenkeleler, yılanlar, timsahlar ve çok daha fazla tür, sürüngenler hakkında yeterli bilgiye sahip olmayan insanların tehditleri ile karşı karşıya geliyor. Zehirli veya saldırgan olduğu düşünülen sürüngenlerin önemli bir bölümü zehirsizdir ve saldırgan değildir.

Sürüngenler ekosistemin dengelenmesinde önemli bir rol oynuyor. Yılanlar, böcekler ve kemirgenlerin sayısını azaltmaya yardımcı olurken, timsahlar sulak alanlarda balıkları çevreden uzak tutarak diğer türlerin gelişmesine yardımcı oluyor.

Son yıllarda sürüngenler pek çok tehlike ile karşı karşıya. Habitat kaybı, hastalıklar, artan ultraviyole radyasyonu, kimyasallar, iklim değişikliği önemli tehlikeler arasında yer alıyor. Evcil hayvan olarak esaret altında bulunmaları ciddi tehlikelerden bir diğeri. Çoğu zaman sağlıksız ve yetersiz alanlarda yaşam süreleri oldukça kısa oluyor. Çok özel koşullar gerektiren sürüngen bakımını sağlayamayan pek insan bu canlıları habitatlarına uygun olmayan yerlerde terk ediyorlar.

FYZoo pek çok farklı türde sürüngene ev sahipliği yapıyor. Nesli tehlike altında veya rehabilitasyon sürecinde yer alan hayvanlarımızın refahı için ısı, nem ve havalandırma başta olmak üzere pek çok özel koşulu hassas bir denge içinde sağlıyoruz.

Pandemi döneminde kapalı ortamda oluşabilecek risklerin, ziyaretçilerimiz, bakıcılarımız ve hayvanlarımızın sağlığını tehlikeye atmaması için ‘’Sürüngenler Evi’’ bölümünü kapalı tuttuk. Önümüzdeki kış döneminde yoğunluğun azalması ile birlikte kapalı olan bölümümüzü yeniden açmak için gerekli hazırlıkları yapıyoruz.

 

 

Diğer Haberler