Faruk Yalçın ZOO

Ara
Close this search box.

HABERLER

Dünya Yok Olan Türleri Anma Günü

Bugün, Dünya Yok Olan Türleri Anma Günü

Türler neden yok oluyor?

15 Kasım’da insan nüfusu 8.000.000.000’ı geçti. 15 yıl sonra insan nüfusunun 9 milyar olması bekleniyor. Dünya’nın kaynakları bu kadar çok insana yeterli gelmiyor.  

Yetersiz kaynaklar sadece insan yaşamı için sorun oluşturmuyor. Dünya’yı birlikte paylaştığımız binlerce tür canlı yok olmanın kıyısında duruyor. Dünya’da insan dışında yaşayan türlerin büyük bölümü kaynaklara yeterince erişemiyor. 

Memeliler, kuşlar, sürüngenler, amfibiler ve balıkların sayısı 40 yıl öncesine göre yarı yarıya azalmış durumda. 30 Kasım Dünya Yok Olan Türleri Anma Günü, her yıl soyu tükenmiş ve kritik derecede tehlike altındaki türlerin farkına varmak için bir fırsattır.

FYZoo olarak nesli tehdit altında bulunan türleri korumak için büyük bir çaba içindeyiz. Parkımızda pek çok tür için koruma ve üreme programları uyguluyoruz. Çeşitli sebeplerle yaralanmış hayvanları yaban hayata geri kazandırmak için rehabilitasyona alıyoruz. Tedavisi tamamlanan ve yaşamını sürdürebilecek olan hayvanları doğaya geri salıyoruz. 

Doğada yaşama şansı olmayan hayvanlara ev sahipliği yapıyor, üreme programı oluşturarak yaban hayat popülasyonuna katkı sağlıyoruz. Parkımızda 200’ün üzerinde hayvan türü var ve her yıl yeni yavrular aramıza katılıyor. 

Uzun yıllardır parkımızda koruma altında olan beyaz yanaklı gibon çiftimiz Josita ve Kamari’nin ilk yavrusunu sizlere Ekim ayında büyük bir heyecanla duyurmuştuk. Yine Ekim ayında rehabilite ettiğimiz bir kara akbaba doğaya geri salındı. Kızıl panda çiftimizin parkımızda dünyaya gelen iki yavrusunu Jian ve Tara, Ex situ (Doğal habitatı dışında) Koruma Program kapsamında nesillerinin devamı için Tierpark Berlin’de bulunan kızıl pandalarla buluşmak üzere Almanya’ya gönderildiler. 

Siz de FYZoo’nun yaban hayatı korumak için gösterdiği çabanın bir parçası olmak için parkımızı ziyaret edebilir, Evlat Edin programına katılarak koruma altında bulunan bir hayvanın bakımını destekleyebilirsiniz.

Evlat Edinme programına katılmak için tıklayın

Koruma programları hakkında detaylı bilgi için  tıklayın

Bilet almak için tıklayın

Diğer Haberler