Faruk Yalçın ZOO

Ara
Close this search box.

HABERLER

FYZoo in-situ programı kapsamında SANCCOB’u destekliyor

Parkımızda Ex-Situ koruma programı kapsamın 35 birey Afrika pengueni bulunuyor. Uygun yaşam koşulları ve yoğun özveri neticesinde 2022 yılında 5 yeni yavru Afrika pengueni aramıza katıldı.

FYZoo In-Situ programı kapsamında Afrika’da faaliyet gösteren SANCCOB’un da başta nesli tükenme tehditi altında olan Afrika penguenleri olmak üzere birçok su kuşunu korumak için gösterdiği çabayı desteklemektedir.

Harita, Afrika penguenlerinin üreme yerlerini ve Güney Afrika’daki iki SANCCOB Deniz Kuşu Hastanesini (Cape Town ve Gqeberha) göstermektedir.

SANCCOB, haritada belirtilen istasyonlarda 8 korucuyu koloni tarafından desteklenmektedir. Bu koruyucular, yaralanmış, petrole bulanmış veya ebeveynleri tarafından çeşitli sebeplerle terk edilmiş deniz kuşlarını ve yumurtaları belirleyip kurtarır ve bunları iki SANCCOB merkezinden birine naklederek deniz kuşlarının korunmasında kritik bir rol oynar. 

Güney Afrika’nın sucul ekosisteminde sadece yaklaşık 10.000 üreyen Afrika pengueni çifti kaldı ve sayıları her yıl daha da azalma eğiliminde. Bu canlıların yok olmasını önlemek için SANCCOB’un belirlediği hedefleri aşağıdaki gibidir.

Yaralı veya petrole bulanmış halde bulunan canlıların rehabilite edilmesi ve rehabilitasyonu tamamlanan kuşların doğal habitatına geri salınması ile doğal habitattaki popülasyonun arttırılması.

Habitat tahribatı, hastalık etkenleri, avcılık ve olumsuz hava koşulları gibi nedenlerle tahrip edilen kuş kolonilerinin korunması.

Petrol sızıntılarının yaban hayat üzerindeki etkilerini azaltmak ve afet müdahalesine her zaman hazırlıklı olmak.

Tüm toplumların küresel olarak deniz ekosisteminin durumu hakkında bilgilendirilmesinin sağlanması.

Yukardaki belirttiğimiz amaçlar doğrultusunda SANCCOB, son 16 yılda (2006 – 2021), 9.300’den fazla Afrika pengueni yavrusunu elle büyüttü ve bunlardan 7.500’den fazlası başarılı bir şekilde tekrar doğaya salındı. Bu durum yaban hayata geri salınmada %81’lik bir başarı oranına denk gelmektedir.

Yukarıda yer alan grafik ve tabloda görüleceği üzere yumurta ve yavruların SANCCOB’un tesislerine gelmesi ve doğaya geri salınmak üzere yetiştirilmeleri yıldan yıla artmıştır. Gelinen noktada bizlerin yaptığı bağış ile nesli tükenme tehlikesi altında olan Afrika pengueni popülasyonu artık her zamankinden daha fazla korunuyor.

FYZoo olarak bizim de desteklediğimiz SANCCOB’un yeni projesi olan ”Yavru Penguen Bakım ve Büyütme Tesisi”nin genişletilmesi ile daha fazla canlıya yardım edilmesi hedeflenmektedir.

FYZoo’nun yaban hayatı korumak için gösterdiği çabaya destek olmak için parkımızı ziyaret edebilir, online mağazamızdan alışveriş yaparak veya bir hayvanın bakımını üstlenmek için ‘’Evlat Edinme’’ programına dahil olabilirsiniz.

Evlat Edinme programına katılmak için tıklayın

Koruma programları hakkında detaylı bilgi için  tıklayın

Bilet almak için tıklayın

 

 

 

Diğer Haberler