Faruk Yalçın ZOO

Ara
Close this search box.

HABERLER

FYZoo’da Kızıl Panda Gününü kutluyoruz

Kızıl panda, bugün bulunduğu tüm ülkelerde koruma altında bulunuyor. 1996 yılında IUCN (Uluslararası Doğayı Koruma Birliği) tarafından tehdit altındaki türler listesine eklendi. Bu nedenle her yıl Eylül ayının üçüncü Cumartesi günü, nesli tehdit altındaki kızıl pandaları korumak ve farkındalık yaratmak adına dünya çapında “Kızıl Panda Günü” olarak kutlanmaktadır.

Yasa dışı avcılık ve doğal yaşam alanlarının tahrip edilmesi sebebiyle, IUCN kırmızı listesinde “Tehlike Altında” (Endangered) kategorisine alınan Kızıl Pandaların nüfusu dünya genelinde son 20 yılda %50 azaldı ve vahşi doğada 2.500 bireyden az kaldığı tahmin ediliyor.

Kızıl pandaları kaçak avcılardan korumak ve daralan doğal yaşam alanlarını genişletmek için FYZoo olarak bizler Red Panda Network’ün çalışmalarını destekliyoruz. Vakıf, yapılan yardım ve bağışlarla bu yıl Nepal’in doğusundaki kızıl panda habitatına 137.550 ağaç dikmeyi başardı. 2022 yılında 100.000 ağacın daha dikilmesi planlanıyor.

FYZoo tehlike altındaki türleri korumak ve nesillerinin devamını sağlamak amacı ile çalışmalarını yürütmeye devam ediyor. Bu çerçevede EAZA (Avrupa Hayvanat Bahçeleri ve Akvaryumlar Birliği) ile iş birliği sonucu 2014 ve 2018 yıllarında Türkiye’nin ilk kızıl panda çifti üreme programı kapsamında FYZoo‘ya geldi. Çiftimizin 2020 yılında ikiz yavruları Jian ve Tara aramıza katılarak parkımıza neşe kaynağı oldular. Nesillerinin devamı amacıyla üreme programı dahilinde bu yavrular Tierpark Berlin’de bulunan kızıl pandalarla bir araya geldiler.

Faruk Yalçın Hayvanat Bahçesi ve Botanik Parkı olarak, parkımızda koruma altında bulunan bu sevimli canlıları unutmayıp, farkındalık yaratmak adına 17 – 18 Eylül’de tüm hafta sonu çeşitli etkinliklerle Kızıl Panda Gününü kutlayacağız. Parkımızda geçtiğimiz yıl dünyaya gelen erkek yavrumuz Mian ve ailesiyle tanışmak için sizleri de FYZoo’ya bekliyoruz.

Parkımızı ziyaret ederek, online mağazamızdan alışveriş yaparak veya bir hayvanın bakımını üstlenmek için ‘’Evlat Edinme’’ programına dahil olarak, FYZoo’nun Kızıl pandaları korumak için gösterdiği çabaya destek olabilirsiniz.

Kızıl pandalar hakkında daha fazla bilgi için kızıl panda sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Parkımız haftanın her günü sabah saat 10:00’dan akşam saat 19:00’a kadar ziyarete açık.

Bilet almak için tıklayın. Ulaşım bilgisi için tıklayın.

Erken uyananlara ve geç kalanlara kampanyamız var. Sabah erken veya günün geç saatlerinde parkımızı ziyaret etmek isterseniz indirimli bilet fiyatlarından yararlanabilirsiniz. Detaylı bilgi için tıklayın.

Diğer Haberler