Faruk Yalçın ZOO

Ara
Close this search box.

HABERLER

İyi ki Doğdun Samir!

Türkiye’nin ilk Hint gergedanı Samir’in doğum günü parkımızda gerçekleşen etkinlikle kutlandı. Samir artık 15 yaşında ve ağırlığı 2 tondan fazla.

Ziyaretçilerimizin büyük ilgi gösterdiği etkinlikte Samir’e zenginleştirme kapsamında sürpriz kutularda en sevdiği besinler verildi.

Zenginleştirme programlarını parkımızda koruma altında bulunan hayvan türlerinin her birine özel olarak oluşturuyoruz. Zenginleştirme bir hayvanı harekete geçirir ve yeteneklerini kullanması için fırsat sunar. Samir için 2 kutu hazırlandı ve kutular çelik tellere bağlanarak belirli bir yüksekliğe asıldı. Kutulardan birinin içinde sebze ve meyveler varken diğerinin içi boş bırakıldı. Samir’in yiyeceğin hangi kutu içinde olduğunu algılaması ve yiyeceğini elde etmek için çaba göstermesi beklendi. Samir, yiyeceğini bulma ve onu elde etmek konusunda oldukça başarılı bir canlı.

Samir, sebze ve meyveyi çok seviyor. Fakat meyvelerin şeker içeriği yüksek. Bu yüzden ona belirli aralıkla ve belirli miktarda meyve verebiliyoruz. Diyet programı sayesinde oldukça sağlıklı besleniyor. Doğum gününe özel ona sebzelerin yanı sıra meyve de verildi.

Hint gergedanlarının özellikle erkek bireyleri çok agresif olup doğa da yalnız yaşayan canlılardır. Bu nedenle parkımızda ki oldukça obur olan Samir’de özellikle beslenirken çok agresif oluyor. Hayvan yönetimi tarafından düzenlenen diyetinin içeriği çayır otu, yonca, yeşil yapraklı ağaç dalları, mevsim sebzeleri ve kendisi için özel üretilen pelet yem olup günde yaklaşık 50 kg besin tüketiyor.

Samir’in yeni yaşında türünün doğada yok olmaması için gösterilen çabanın bir parçası olmaya devam edeceğiz. Siz de parkımızı ziyaret ederek veya online mağazamızdan Gergedan T-shirt satın alarak FYZoo’nun gösterdiği çabaya destek olabilirsiniz.

 

 

 

 

Online Mağaza için tıklayın.
Online Bilet için tıklayın.

 

 

Diğer Haberler