Faruk Yalçın ZOO

Ara
Close this search box.

HABERLER

Kızıl Panda çiftimiz yavruladı

2017 yılından bu yana FYZoo’da koruma altında olan Kızıl Panda çiftimizin yeni yavrusu 25 Haziran tarihinde ailemize katıldı.

Tüm bakımları bakıcılarımız tarafından düzenli olarak yapılan yavru, Veteriner hekimimiz Ezgi Vatansever Çelik tarafından her hafta düzenli olarak sağlık kontrolünden geçiriliyor. Yapılan son sağlık kontrolünde 450 gramla ideal ağırlığında bulunduğu ve yavrunun sağlık durumunun gayet iyi olduğu gözlemlendi.

Parkımızda tür devamlılığı tehlike altında olan kızıl pandaların korunmaları ve üremeleri amacıyla, üyesi olduğumuz EAZA (Avrupa Hayvanat Bahçeleri ve Akvaryumlar Birliği) ile koordine olarak uzun süredir çalışmalar yürütüyoruz. EAZA’dan çiftleştirme izni alınması ile birlikte parkımızda birleştirilen kızıl panda çiftimiz, uzun soluklu çalışmalardan sonra meyvelerini vermeye devam ediyor.  2020 yılı Haziran ayında doğan ikiz kızıl panda yavrusu Jian ve Tara’dan sonra, FYZoo sakinleri arasına yeni bir yavru daha katıldı.

Yasa dışı avcılık ve yaşam alanlarının tahrip edilmesi sebebiyle, Dünya Doğa ve Doğal Yaşamı Koruma Birliği (IUCN Redlist) tarafından “Tehlike Altında” (Endangered) kategorisine alınan Kızıl Pandaların nüfusu dünya genelinde son 20 yılda %50 azaldı ve vahşi doğada 2.500’den az kaldığı tahmin ediliyor.

Doğu Nepal’de yer alan Dünya’nın en büyük biyolojik çeşitlilik alanı Panchthar–Ilam–Taplejung (PIT)’da Kızıl Panda sayısı Red Panda Network tarafından görevlendirilen orman korucularının faaliyetleri sayesinde önemli ölçüde artmıştır.

Bu alanda Kızıl Pandalar biyolojik çeşitliliğin nadide üyelerinden biridir. Clouded Leoparlar, Himalaya Siyah Ayıları ve yüzlerce kuş türü de, bu bölgede bulunmaktadır. FYZoo, Kızıl Panda Ağı’nın destekçilerinden biri olarak, türün soy devamlığının sağlanmasında bir sorumluluk üstlenmiştir.

Siz de FYZoo mağazadan ‘’Nesli Tehlikede Türler Serisi’’ içinde yer alan Kızıl Panda tshirt satın alarak, FYZoo’nun Red Panda Network’e yaptığı bağışlara destek olabilirsiniz.

 

https://farukyalcinzoo.com/urun/ntt-serisi-kizil-panda-sari-t-shirt/

Diğer Haberler