Faruk Yalçın ZOO

Ara
Close this search box.

HABERLER

Penguenler Yalnızca Buzullarda mı Yaşar?

Penguenler Yalnızca Buzullarda mı Yaşar?

Bir penguen gördüğünüzde neyi hayal ediyorsunuz? Kar, buzullar, soğuk hava? Bunlar, Afrika penguenleri için olağan değil! Bu eşsiz penguenler, Afrika’nın en güney kıyısındaki kumsallarda bulunur ve ılıman iklimlerde gelişir.

Yaygın mitleri ortadan kaldırmak ve Afrika penguenleri hakkındaki soruları yanıtlamak için buradayız. Yaygın bir efsane, tüm penguenlerin buzda ve karda yaşadığıdır, ancak aslında durum bu değildir. Güney yarımkürede 17 penguen türünün tümü yaşıyor, ancak Antarktika’da yıl boyunca yalnızca üç tür yaşıyor. Siyah ayaklı penguenler olarak da bilinen ve yaban hayattaki ortalama yaşam süresi 20 yıl olan Afrika penguenleri, Güney Afrika kıyılarında yaşarlar. Çeşitli balıklar, kabuklular ve kalamarla beslenirler. Düşünsenize, bu penguenler güneşe bayılıyor!

Afrika Penguenlerinin fiziksel özellikleri nelerdir?

Siyah bir şerit ve göğsünde benzersiz siyah noktaların yanı sıra, penguen ısındıkça pembeleşen gözlerinin üzerinde pembe bezler vardır. En ayırt edici özelliklerinden biri, her bir gözün üzerinde bulunan ve Güney Afrika’daki yüksek sıcaklıklarla başa çıkmalarına yardımcı olan küçük pembe bir bezdir. Penguen ne kadar ısınırsa, çevredeki hava ile soğutulan bu bezlere o kadar fazla kan gönderilir ve pengueni daha serin tutar. Bezler, ısındıkça daha pembe bir görünüme sahiptir.

Afrika kıyılarındaki soğuk sularda onları kuru ve sıcak tutan bir dizi siyah, beyaz ve gri yoğun, su geçirmez tüylerle kaplıdır. Ayrıca beyaz göğüslerinde benekli bir dizi nokta benzeri işaretler var. Bu lekeler, her penguenin tüy modeli bir insanın parmak izleri kadar bireysel olduğundan, her pengueni kişiselleştirmeye yardımcı olur. Hayvanın belirgin, sivri uçlu bir gagası ve siyah ayakları vardır. Afrika pengueni en küçük türlerden biridir. Erkekler kadınlardan daha büyüktür.

Afrika Penguenleri nasıl iletişim kurarlar?

Afrika penguenleri birbirleriyle seslendirme ve vücut diliyle iletişim kurarlar. Her bireyin, onu diğerlerinden ayıran kendine özgü sesi vardır. Üç farklı arama türü kullanırlar: bir eş çekmek için kullanılan; topraklarını savunmak için kullanılan ve biri karadayken diğeri denizdeyken eşlerin birbirlerini bulması için kullanılan. Bir penguen kendini agresif hissettiğinde, vücut dili aracılığıyla iletişim kurar. Göğsünü şişirir, kanatlarını geriye, gagasını ise öne doğru tutar ve başını iki yana sallar.

Afrika Penguenlerinin yaşam alanları ve nesilleri ne durumda?

Habitat (Doğal yaşam alanı): Afrika penguenleri genellikle kıyıya 40 kilometre uzaklıkta bulunurlar. Üreme, tüy dökme ve dinlenme için kıyıda çeşitli kıyı habitatlarına gelirler. Bu penguen türü, Namibya’daki Hollams Bird Adası’ndan Güney Afrika’daki Kuş Adası, Algoa Körfezi’ne kadar Afrika anakarasında ürer.

Yetiştirme: Yetiştirme, Mayıs ayından Ağustos ayına kadar çok az bitki örtüsü olan veya hiç olmayan kayalık zeminde gerçekleşir. Bu penguenler, mümkün olan her yerde yuvalarını kazarlar.

Tehditler: Deniz ve atmosferik ortamdaki küresel ısınmanın neden olduğu değişimler, Afrika pengueninin yaşam alanı için yıkıcıdır ve kuş için büyük bir tehdit oluşturur. Küresel ısınma, üreme kolonilerinde guano ve yumurta toplama, petrol kirliliği ve ticari balıkçılık gibi türlerin karşılaştığı diğer ciddi tehditleri de yoğunlaştırıyor.

Nüfus Eğilimi: Afrika penguen popülasyonları, 20. yüzyılın başından bu yana yaklaşık yüzde 90 azaldı. 1910’da Dassen Adası’nda tek bir popülasyonda muhtemelen yaklaşık 1,4 milyon yetişkin kuş vardı ve 1950’lerin ortalarında yaklaşık 145.000 kuşa düşürüldü. 1990’ların sonlarında dünya nüfusunun 179.000 kuş olduğu tahmin edildi ve hala azalmaktadır.

Parkımızda göreceğiniz penguenlerin çoğu, başarılı üreme programımız sayesinde, parkta yetiştirildi ve yeni yavrularımız var.

Doğadaki Afrika Penguenlerinin sayısı giderek azalıyor ve nesli tehlike altında. Aşırı balıkçılık, üreme alanlarının kaybı ve petrol sızıntıları, bu düşüşün olası açıklamalarıdır.

Sizi, nesli tükenmekte olan bu canlılar hakkında daha fazla bilgi edinebileceğiniz parkımıza bu kuşları gözlemlemeye davet ediyoruz. Gelecek nesiller için onları korumaya yardımcı olmak için birlikte çalışabiliriz.

Evlat edinme desteği ile penguenlerimizin bakımına yardımcı olabilirsiniz. Bunu kendiniz için veya sevdiğiniz birine güzel bir armağan olarak yapabilirsiniz.

Sevdikleriniz için bir canlının yaşamına katkıda bulunmak çok özel bir hediye olsa gerek!

Destek sayfamızı ziyaret edin.

Diğer Haberler