Faruk Yalçın ZOO

Ara
Close this search box.

HABERLER

Sarı gagalı leylek yavrusu FYZoo ailesine katıldı

10 yıldır parkımızda yaşayan Sarı gagalı leylek ailesinden bu yıl ilk defa 1 yavru leylek aramıza katıldı.

Doğal yaşam alanlarının yok olması ve kaçak avlanma tehlikeleriyle karşı karşı kalan Sarı gagalı leyleklerin nüfusu azalma eğiliminde ve aramıza katılan yeni yavru, Sarı gagalı leyleklerin neslinin devamlılığı açısından çok önemli.

Bahar aylarında leyleklerimizin yuva yaparak üreme hazırlığı içinde olduğu bakıcılarımız tarafından gözlemlendi. Nisan ayının ortasında hayvan yönetim ekibimiz tarafından yapılan kontrollerde, dişi Sarı gagalı leylek yumurtlamış ve kuluçkaya yatmıştı. 30 günlük kuluçka süresinin ardından Haziran ayının ilk haftası Sarı gagalı leylek ailesine bir yavru birey katıldı.

Sağlıkla büyüyen Sarı gagalı yavru leyleğimiz Temmuz ayında kanat çırparak uçma antrenmanları yapmaya başladı ve artık yuva dışına da uçup dolaşabiliyor. Bu süreçte kuluçka sürecinin sağlıklı ve huzurlu bir şekilde geçirebilmesi amacıyla Sarı gagalı leylek barınağının olduğu bölüm ziyarete geçici olarak kapatılmıştı.

Yavrunun bakımı ile anne hala yakından ilgileniyor. Yavru yumurtadan çıktıktan sonra annenin yavruyu daha kolay besleyebilmesi için diyetinde yeniden düzenleme yapıldı. Hem anne hem de yavrunun sağlık kontrolleri hayvan yönetimi ekibimiz tarafından takip ediliyor.

Parkımızda bulunan tüm hayvanların üreme dönemlerini sağlıklı bir şekilde yaşamalarını sağlamak için azami hassasiyet ve gayret gösteriyoruz.

Siz de parkımızı ziyaret ederek sarı gagalı leylek ailesinin yeni üyesini yakından görebilir, gelişimini takip edebilirsiniz.

Parkımız haftanın her günü saat 19:00’a kadar ziyarete açık.

Bilet almak için tıklayın.

Diğer Haberler