Faruk Yalçın ZOO

Ara
Close this search box.

HABERLER

Kanguru Klanının Üyeleri: Valabiler!

Valabiler, öncelikle Avustralya’da ve yakındaki adalarda bulunan kanguru klanının üyeleridir. Kabaca habitatlara göre gruplandırılmış pek çok valabi türü vardır. Valabiler, tavşanlara çok benzerler ve bazı bölgelerde tavşan valabi diye adlandırılırlar.

Tüm valabiler keseli memelilerdir. Valabi genç, küçük, çaresiz ve gelişmemiş olarak doğar. Doğumdan sonra, genellikle birkaç ay boyunca, gelişmeye devam ettikleri annelerinin poşetlerine sürünerek girerler. Bir valabi keseyi terk ettikten sonra bile bir tehlike hissettiklerinde genellikle keseye geri döner.

Gücü

Valabi tipik olarak küçük ve orta büyüklükteki memelilerdir, ancak en büyüğü baştan kuyruğa 6 metreye ulaşabilir. Yüksek hızlarda bağlanmak ve büyük mesafeler atlamak için kullandıkları güçlü arka ayakları vardır. Valabiler, yırtıcı hayvanlar tarafından tehdit edildiğinde veya erkekler birbirleriyle savaşırken, bu bacakları güçlü vuruşlar yapmak için de kullanabilirler.

Bu keseli hayvanlar ayrıca büyük ve güçlü kuyruklara sahiptir. Valabi kuyrukları kavrayıcı değildir, ancak yine de kullanışlıdır. Hayvanlar hareket ederken denge sağlamak ve oturma pozisyonunda kendilerini desteklemek için kullanırlar. Valabilerin kuyruğu aynı bir tırnak gibi uzar.

Diyet

Valabiler, otçuldur ve diyetlerinin büyük bir kısmı otlar ve bitkilerdir. Uzun yüzleri, vejetaryen yemeklerini çiğnemek için gerekli olan büyük ve düz dişler, bol miktarda çene alanı bırakır. Böylelikle rahatlıkla beslenebilirler.

 

Diğer Haberler