Faruk Yalçın ZOO

Ara
Close this search box.

HABERLER

Boncuklu kertenkele çifti yer üstüne çıktı

Bocuklu kertenkele, Meksika ve güney Guatemala’ya özgüdür. Yaşamının %98’ini yerin altında geçirdiği için onu görmek oldukça zor.

Boncuklu kertenkele, zehirli iki kertenkele türünden biri. Zehrinin, diyabet, Alzheimer ve HIV gibi hastalıkların tedavisinde farmakolojik özelliklere sahip olduğu görülmüştür.

Boncuklu kertenkele hakkında pek çok yanlış bilgi var. Zehri bir insanı öldürecek kadar güçlü değildir. Üstelik pek çok hurafe boncuklu kertenkele ve yerel halkı karşı karşıya getirmiş durumda. Bugün, Meksika yasaları ile korunan özel alanlarda yaşam sürüyorlar.

Bocuklu kertenkele, kuş ve sürüngen yumurtalarıyla beslenen, özel bir yuva avcısıdır. Bazen küçük kuşlar, memeliler, kurbağalar, kertenkeleler ve böcekleri de avlar.

Parkımızda koruma altında bulunan boncuklu kertenkele çifti beslenme sonrası yer üstüne çıktı ve bu özel anları kayıt altına aldık. Siz de parkımızı ziyaret ederek boncuklu kertenkeleyi yakından görebilirsiniz. Tabiki bunun için onların yer üstüne çıktığı zamanı yakalamanız gerekir.

FYZoo’nun yaban hayatı korumak için gösterdiği çabanın bir parçası olmak için Evlat Edin programına katılarak koruma altında bulunan bir hayvanın bakımını destekleyebilirsiniz.

Evlat Edinme programına katılmak için tıklayın

Koruma programları hakkında detaylı bilgi için  tıklayın

Bilet almak için tıklayın

Diğer Haberler