Faruk Yalçın ZOO

Ara
Close this search box.

HABERLER

14 Ekim Dünya Afrika Pengueni Farkındalık Günü’nü kutluyoruz

FYZoo’da bu hafta sonu Dünya Afrika Pengueni Farkındalık Günü için etkinlikler düzenliyoruz. Parkımızda yaşayan 36 Afrika Pengueni için bu özel gün kapsamında birçok etkinlik yer alacak.

Afrika penguenlerinin nesli hızla azalıyor, hatta yok oluşun eşiğine kadar geldiler. Doğal yaşam alanları olan Güney Afrika kıyılarında, bu özel türü koruma adına yoğun bir çaba var.

Koruma kuruluşu @SANCCOB, aşırı balıkçılık sebebiyle penguenlerin ana besin kaynakları olan hamsi ve sardalya gibi balıklara erişimlerinin kısıtlandığına dikkat çekiyor. Penguenler, özellikle üreme dönemlerinde, bu besinlere kolayca erişemeyince yavrular için yeterli besini sağlayamıyor. Bu durum, penguen popülasyonunun artışını ciddi şekilde engelliyor.

FYZoo olarak biz de, türün devamlılığını sağlamak için çeşitli koruma programları uyguluyoruz. Özverili çalışmalarımız sayesinde geçtiğimiz dönemde yeni penguen yavruları aramıza katıldı.

14 Ekim Cumartesi günü kutlanacak olan Afrika Pengueni Farkındalık Günü için özel hazırladığımız eğitim modülüyle çocuklara Afrika penguenlerinin dünyasını tanıtıyoruz. Etkinlikte çocuklar, penguenler hakkında bilgi sahibi olacaklar. Ayrıca, eğlenerek öğrenmelerini sağlayacak çocuklara özel infografik broşürler de dağıtacağız.

Penguen figürlü doğa ve tasarım atölyesinin yanı sıra yüz boyama etkinlikleri de gerçekleştireceğiz.

Doğa ve canlı severlerin kaçırmaması gereken bu özel etkinlikler için kapılarımız, haftanın her günü saat 10.00-18.00 arası açık. Bu özel günü kaçırmayın ve Afrika penguenlerinin korunması için farkındalık yaratmaya katkı sağlayın.

Diğer Haberler