Faruk Yalçın ZOO

Ara
Close this search box.

HABERLER

20 Ekim Dünya tembel hayvan günü

 

Bugün 20 Ekim Dünya Tembel Hayvan Günü

Yaban hayatın en özel üyelerinden biri olan tembel hayvanların doğal yaşam alanı ve yaşam döngüsü hakkında bugün farkındalık sağlayabiliriz.

Tembel hayvanlar, kaplumbağalardan bile daha yavaş hareket ederler. Bu yavaşlık onların hayatta kalması için oldukça önemlidir. Orta ve Güney Amerika’da yağmur ormanlarında yaşayan tembel hayvanlar hepçildir. Çoğunlukla güvende oldukları ağaç tepelerinde yaprakla beslenirler ve nadiren yere inerler. Besin değeri oldukça düşük ve sindirilmesi zor olan yapraklar ana besin kaynağını oluşturur. Fakat tembel hayvan çok düşük metabolizma ve vücut sıcaklığı ile bu özel koşullara uyum sağlamış durumdadır.

Kahverengi uzun tüyleri ile ağaç dallarında hareketsiz asılı durmaları bir tür kamuflaj görevi görür. Yinede bir yırtıcının tehdidi ile karşılaşırsa pençeleri caydırıcı olabilir.

İnsan faaliyetleri karşısında tembel hayvanın pençeleri ne yazık ki kendisini koruyamıyor. Yasadışı hayvan ticareti ve avcılık tembel hayvan için büyük tehdit oluşturuyor. Dünya Doğa ve Doğal Kaynakları Koruma Birliği’nin kırmızı listesinde (IUCN Redlist) yer alan tembel hayvan, 2015 yılından bugüne parkımızda koruma altında yer alıyor. Tembel hayvan çiftimizin ilk yavruları 2018 yılında aramıza katılmıştı. Geçtiğimiz Eylül ayında ise çiftimizin 2. yavruları dünyaya geldi ve tembel hayvan ailesi büyümeyi sürdürdü.

FYZoo’nun Tembel hayvanı korumak için gösterilen çabaya destek olmak için parkımızı haftanın her günü saat 17:30’a kadar ziyaret edebilirsiniz.

 

 

Diğer Haberler