Faruk Yalçın ZOO

Ara
Close this search box.

HABERLER

21 Ekim Dünya Sürüngenler Günü: Sürüngenlerin Önemi ve Tehditler

Biyolojik çeşitliliğin vazgeçilmez bileşenlerinden olan sürüngenler, hem karada hem de suda yaşam alanlarımızı bizimle paylaşıyorlar. Bugün, bu dikkate değer canlıların yaşadığı tehditleri ve önemini yeniden gözden geçirebiliriz.

Kaplumbağalar, kertenkeleler, yılanlar ve timsahlar gibi sürüngen türleri, çoğu insanların bilgi eksikliği nedeniyle çeşitli tehditlerle karşı karşıya kalıyor. Zehirli veya saldırgan oldukları yanılgısı içinde olan birçok kişi, aslında bu canlıların çoğunun zehirsiz ve saldırgan olmadığını bilmiyor.

Sürüngenler, ekosistemde kritik bir rol oynuyorlar. Örneğin, yılanlar kemirgen ve böcek popülasyonunu kontrol altında tutarken, timsahlar sulak alanların dengesini sağlayarak diğer türlerin gelişimine katkı sağlıyorlar.

Habitat kaybı, hastalıklar, kimyasallar, iklim değişikliği ve artan ultraviyole radyasyonu gibi pek çok faktör, sürüngenler için önemli tehditler olmaya devam ediyor. Özellikle evcil hayvan olarak uygun olmayan koşullarda tutulmaları, onlar için ciddi riskler oluşturuyor.

Parkımızda pek çok farklı sürüngen türü koruma altında bulunuyor. Nesli tükenme tehlikesiyle karşı karşıya olan ya da rehabilitasyon ihtiyacı duyan sürüngenlerimiz için, ısı, nem ve havalandırma gibi çok özel koşulları hassas bir dengeyle sağlamaya devam ediyoruz.

Siz de sürüngenleri tanımak, onlar hakkında daha fazla bilgi almak için parkımızı ziyaret edebilirsiniz. Her ziyaret FYZoo’nun yaban hayatı korumak için gösterdiği çabaya bir destek niteliğinde.

Diğer Haberler