Faruk Yalçın ZOO

Ara
Close this search box.

Hint gergedanı

Rhinoceros unicornis

03-HASSAS_SEVIYEDE_TEHLIKE_ALTINDA

Daha fazla bilgi için iucnredlist.org adresini ziyaret edin.

IUCN KIRMIZI LİSTE

Hassas Seviyede Tehlike Altında

Daha fazla bilgi için iucnredlist.org adresini ziyaret edin.

SAMİR VE KOMALA İLE TANIŞIN SAMİR

SAMİR

Ülkemize ayak basan ilk gergedan olan Samir, Almanya’nın Stuttgart kentinde bulunan Wilhelma Hayvanat Bahçesi’nde dünyaya geldi.  2 yaşındayken, 2 Mayıs 2010 tarihinde, İngiltere’nin Edinburgh Hayvanat Bahçesine transfer oldu.

1 Aralık 2015 tarihinde parkımıza transfer edildiğinde ise 7 yaşındaydı. Onun için özel olarak hazırlanan barınakta koruma altına alınan Samir, yaklaşık 3 ton ağırlığında. Geldiği hayvanat bahçesinde oldukça iyi bir eğitim almış olmasına rağmen mizacı gereği Komala’ya göre daha huysuz ve özellikle yemeğini yerken rahatsız edilmekten hoşlanmıyor.

KOMALA 8 Kasım 2016 tarihinde, henüz 3 yaşındayken, Samir’e eş olarak, İngiltere’nin Chester Hayvanat Bahçesi’nden parkımıza transfer oldu. Yaklaşık 1,8 ton ağırlığında olan Komala, eşi Samir’e göre daha çekingen. Ancak gençliğinin de etkisiyle oldukça hareketli. Ayrıca son derece zeki olan Komala, bakıcıları ile arasında özel bir ilişki kurmayı da çok çabuk başardı.

Gebelik süreleri yaklaşık 16 aydır (465-490 gün) ve dişiler 3 yılda bir doğum yapabilirler. Yavrular 60 ila 77 kg ağırlığında doğar, günde ortalama 20-30 litre süt içer ve her gün 1-2 kg kadar büyürler. 3 ila 5 aylıkken otları kemirmeye ve sonunda yemeye başlarlar.
20 aylık olana kadar annelerinin sütü ile beslenmeye de devam ederler. Yaban hayatta yavru gergedanlar, Bengal kaplanlarının tehtidi altındadır. Ancak yetişkin gergedanların, yasa dışı boynuz avcılığı yapan insanlar dışında doğal bir düşmanı yoktur.

Galeri

160’ın üzerinde hayvan türü FYZoo’da.
Yaban hayatın gizemli dünyasını FYZoo’da keşfedin!