Faruk Yalçın ZOO

Ara
Close this search box.

Kızıl panda

Ailurus fulgens

04-TEHLIKE_ALTINDA

Daha fazla bilgi için iucnredlist.org adresini ziyaret edin.

IUCN KIRMIZI LİSTE

Hassas Seviyede Tehlike Altında

Daha fazla bilgi için iucnredlist.org adresini ziyaret edin.

Kızıl pandaların diyetlerinin %85-90’ını bambu oluşturur.

Günde 20.000 yaprak bambu yiyebilirler. Ancak yaprakların düşük kalori değeri nedeniyle, enerjilerini korumak için dinlenmeleri gerekir. Günün büyük bölümünü, karınlarını doyurdukları, uyudukları ve güneşlendikleri ağaç dallarında geçirirler. Soğuk iklim türü olan Kızıl Pandalar, ısınmak için kendilerini kabarık kuyrukları ile sararlar. Paslı renkleri, ormanda kamufle olmalarını sağlar.

Yasa dışı avcılık ve yaşam alanlarının tahrip edilmesi sebebiyle, Dünya Doğa ve Doğal Kaynakları Koruma Birliği (IUCN) tarafından “Tehdit Altında” kategorisine alınan Kızıl Pandaların vahşi yaşamda sayılarının 7000 ila 10.000 adet arasında seyrettiği öngörülmektedir.
Doğu Nepal’de yer alan Dünya’nın en büyük biyolojik çeşitlilik alanı Panchthar–Ilam–Taplejung (PIT)’da Kızıl Panda sayısı Red Panda Network tarafından görevlendirilen orman korucularının faaliyetleri sayesinde önemli ölçüde artmıştır.

Bu alanda Kızıl Pandalar biyolojik çeşitliliğin nadide üyelerinden biridir. Clouded Leoparlar, Himalaya Siyah Ayıları ve yüzlerce kuş türü de, kurulan Kızıl Panda Koruma Ormanında bulunmaktadır. Faruk Yalçın Hayvanat Bahçesi ve Botanik Parkı, Kızıl Panda Ağı’nın destekçilerinden biri olarak, türün soy devamlığının sağlanmasında bir sorumluluk üstlenmiştir.

Galeri

160’ın üzerinde hayvan türü FYZoo’da.
Yaban hayatın gizemli dünyasını FYZoo’da keşfedin!