Faruk Yalçın ZOO

Ara
Close this search box.

Tembel hayvan

Choloepus didactylus

01-YAYGIN_TUR

Daha fazla bilgi için iucnredlist.org adresini ziyaret edin.

IUCN KIRMIZI LİSTE

Hassas Seviyede Tehlike Altında

Daha fazla bilgi için iucnredlist.org adresini ziyaret edin.

Dünyadaki en yavaş hayvan olmalarıyla ünlü olan bu sıra dışı memeliler Brezilya ve Peru'nun bazı kısımları da dahil olmak üzere Orta Amerika ve Kuzey Güney Amerika'nın tropikal orman gölgeliklerindeki yüksek ağaçlarda yaşarlar.
Esas olarak geceleri yaşarlar; gündüzleri 15 saate yakın uyurlar ve geceleri beslenmek için uyanırlar. Yaşamı baş aşağı yaşarlar; uyurken, beslenirken, çiftleşirken veya doğum yaparken ağaç dallarında baş aşağı asılı olarak geçirirler. Sadece ağaç değiştirmek veya dışkılamak için yere inerler.
Çok uzun kolları olsa da kürek kemikleri çok kısadır. Bu onlara çok fazla hareket etmeden geniş bir erişim alanı sağlıyor ve diğer hayvanlarla aynı hareketleri yaparken enerji tasarrufu yapmalarına olanak tanıyor.Tembel hayvanların kürkleri, içinde büyüyen alglerden dolayı bazen yeşil renkte olabilir. Bunun kamuflajlarına ve beslenmelerine yardımcı olduğu düşünülüyor, çünkü algleri yiyebilirler veya derileri yoluyla alglerden besinleri emebilirler.
Yapraklar, küçük dallar ve meyveler dahil olmak üzere bitki örtüsüyle beslenen bu hayvanların zaman zaman böceklerle ve kuş yumurtalarıyla beslendiği de görülmüştür. Suyu bitki örtüsünden ve çiy toplayarak elde ederler.

Galeri

160’ın üzerinde hayvan türü FYZoo’da.
Yaban hayatın gizemli dünyasını FYZoo’da keşfedin!