Faruk Yalçın ZOO

Ara
Close this search box.

HABERLER

Beyaz yanaklı gibon çiftimizinden sevindirici haber

Uzun yıllardır parkımızda koruma altında olan beyaz yanaklı gibon çiftimiz Josita ve Kamari’nin ilk yavrusunu sizlere duyurmanın heyecanını yaşıyoruz.

Josita’nın ilk annelik deneyiminde her şey yolunda gözüküyor. Yavrusunun bakımını yaparken oldukça dikkatli ve özverili. Tüm gününü annesinin kucağında geçiren yavru gibon, yaklaşık 2 yıl daha annesinin kucağında süt emerek beslenecek. 

Nesli kritik seviyede tehlike altında olan beyaz yanaklı gibonların doğadaki sayılarının son 45 yılda %80’nin üzerinde azalmış olması yeni yavrunun aramıza katılmasını daha da anlamlı ve değerli kılıyor.  Vietnam, Laos ve kısa bir süre öncesine kadar Güney Çin’in tropik yağmur ormanlarında yaşayan gibonların karşılaştığı en büyük tehdit ise yaşam alanlarının gün geçtikçe daralması. Özellikle Laos’ta tarım alanlarına dönüştürülen veya kerestecilik faaliyetleri sonucunda tahrip edilen ormanlar artık onlara ev sahipliği yapamıyor. 

Vietnam’da yaşam alanları yasal olarak koruma altında olsa da artan tarım faaliyetleri ve avcılık karşıtı yaptırımlar yetersiz kalıyor. Çin’de ise nesillerinin tamamen tükendiği düşünülüyor.

Kritik koruma statüleri gereği yaşam alanları dışında (Ex-Situ) koruma programlarına tabi tutuluyor. Bu kapsamda FYZoo’da koruma altında bulunan Josita ve Karami’nin yeni yavrusu, beyaz yanaklı gibon neslini yok olmanın bir adım uzağında tutuyor. Bizler de onları korumak için çaba göstermeye devam ediyoruz. 

Siz de FYZoo’nun yaban hayatı korumak için gösterdiği çabanın bir parçası olmak için parkımızı ziyaret edebilir, Evlat Edin programına katılarak koruma altında bulunan bir hayvanın bakımını destekleyebilirsiniz.

Evlat Edinme programına katılmak için tıklayın

Koruma programları hakkında detaylı bilgi için  tıklayın

Bilet almak için tıklayın

Diğer Haberler