Faruk Yalçın ZOO

Ara
Close this search box.

HABERLER

Beyaz yanaklı gibon yavrusu büyümeye devam ediyor

Geçtiğimiz yıl Ekim ayında uzun yıllardır parkımızda koruma altında olan beyaz yanaklı gibon çiftimiz Josita ve Kamari’nin ilk yavrusunu sizlere duyurmuştuk. Arada geçen sürede yavru sağlıklı bir şekilde büyümeye devam etti.

Josita, ilk annelik deneyiminde yavrusunun bakımını yaparken hala oldukça dikkatli olmaya devam ediyor. Fakat yavru artık tüm gününü annesinin kucağında geçirmiyor. Özellikle güneşli günlerde barınağını keşfe çıkıyor.

Doğumu takip eden ilk aylarda yalnızca anne sütü ile beslenen yavru artık çeşitli meyve ve sebzelerin tadına bakmaya başladı. Düzenli olarak yapılan kontrollerde oldukça sağlıklı görünüyor. 

Nesli kritik seviyede tehlike altında olan beyaz yanaklı gibonların doğadaki sayılarının son 45 yılda %80’nin üzerinde azalmış olması yeni yavrunun aramıza katılmasını daha da anlamlı ve değerli kılıyor.  

Beyaz yanaklı gibonlar kritik koruma statüleri gereği yaşam alanları dışında (Ex-Situ) koruma programlarına tabi tutuluyor. Bu kapsamda FYZoo’da koruma altında bulunan Josita ve Karami’nin yavrusu, beyaz yanaklı gibon neslini devamı için bir umut ışığı. Bizler de onları korumak için çaba göstermeye devam ediyoruz. 

Siz de FYZoo’nun yaban hayatı korumak için gösterdiği çabanın bir parçası olmak için parkımızı ziyaret edebilir, Evlat Edin programına katılarak koruma altında bulunan bir hayvanın bakımını destekleyebilirsiniz.

Koruma programları hakkında detaylı bilgi için  tıklayın

Bilet almak için tıklayın

Diğer Haberler