Faruk Yalçın ZOO

Ara
Close this search box.

HABERLER

Bugün Dünya Gergedan Günü

Parkımızda iki Hint gergedanı koruma altında bulunuyor. Komala ve Samir, Avrupa hayvanat bahçelerinde dünyaya geldi ve EAZA (Avrupa Hayvanat Bahçeleri ve Akvaryum Birliği) koordinasyonunda yürütülen koruma ve üreme programları kapsamında parkımızda bulunuyorlar.

Bu özel günde nesli tehdit altında olan Hint Gergedanları hakkında farkındalık oluşturmayı amaçlıyoruz.

Yaban hayatta sadece 3.700 bireyin yaşadığı tahmin edilen Hint gergedanı türü, 20. yüzyılın başında nüfusu 200’ün altına düşerek yok olma tehlikesiyle karşı karşıya kaldı. Koruma çabaları sayesinde, Komala ve Samir gibi bireylerin hayatta kalma şansı artıyor.

Yasadışı avcılık ve muson yağmurlarının neden olduğu sel baskınları, Hint gergedanlarının en büyük tehditlerinden. FYZoo, CWRC koruma merkezi ile iş birliği yapıyor. Yaralanan veya ailesini kaybeden Hint gergedanlarının rehabilite edilmesine yardımcı oluyor.

FYZoo, bu yıl 22 Eylül Cuma günü kutlanacak olan Gergedan Günü’ne özel çeşitli etkinlikler düzenliyor. Yaş gruplarına göre hazırlanan eğitim modülüyle çocuklara gergedanların dünyası anlatılarak, çocukların gergedanlar hakkında bilgi sahibi olması amaçlanıyor. Aynı zamanda eğitim ekibi tarafından hazırlanan özel üç boyutlu gergedan tasarımı yapılarak çocukların eğlenerek öğrenmesi amaçlanıyor.

Ayrıca atölyeye katılacak olan tüm çocuklara özel hazırlanan infografik broşürler de dağıtılacak.

22 Eylül tarihinde düzenlenecek bu özel etkinliğe tüm doğa ve hayvan severleri parkımıza davet ediyoruz. Parkımızı ziyaret ederek, FYZoo’nun yaban hayatını koruma çabalarına destek olabilir ve Komala ile Samir’in doğadaki türdeşlerine yardımcı olabilirsiniz.

HABER İÇ
HABER İÇ 2

2021 yılında aramıza katılan yavru Mian ise yine EAZA iş birliği ile bu defa Finlandiya’da bulunan bir parkta koruma altında bulunan kızıl pandalarla bir araya geldi. Geçtiğimiz günlerde kızıl pandaların yeni yavruları aramıza katıldı ve FYZoo’da büyük bir heyecana neden oldu. 4.5 aylık gebeliğin ardından dünyaya gözlerini açan yavru kızıl pandanın sağlık durumunun oldukça iyi olduğu gözlemlendi.Cinsiyeti erkek olan yavru panda, yuvasında annesiyle birlikte vakit geçiriyor. Ayrıca yavru pandanın Eylül ayında katı gıdaya geçerek bahçesinde gezinmeye başlaması bekleniyor. 

Yeni yavrular, doğadaki türdaşları için de büyük bir umut kaynağı. Ziyaretçilerimizden aldığımız destekle doğadaki kızıl pandaların korunması için çaba göstermeye devam ediyoruz.

Red Panda Network’ün çalışmalarını destekleyerek Nepal’in doğusundaki kızıl panda habitatına 137.550 ağaç dikerek, doğal yaşam alanlarının genişlemesine katkıda bulunduk.

Bu özel günde sizleri de FYZoo’ya bekliyoruz. 16 Eylül’de kızıl panda günü için düzenlediğimiz çeşitli etkinliklerle, kızıl panda ailesiyle tanışma fırsatı bulacaksınız. Parkımızı ziyaret ederek bu harika canlıların korunmasına katkıda bulunabilirsiniz.

HABER ALT

Diğer Haberler