Faruk Yalçın ZOO

Ara
Close this search box.

HABERLER

Bugün Dünya Lemur Günü

Lemurlar en çok tehdit altında bulunan memeli grubu. Lemur koruma ağı (The Lemur Conservation Network) lemurları yok olmaktan korumak için çalışan 60’dan fazla koruma kuruluşunu bir araya getiriyor. 

Uluslararası Doğayı Koruma Birliği’nin (IUCN) açıklamalarına göre 100’den fazla lemur türünün %98’i farklı kategorilerde tehdit altında. %31’i kritik seviyede tehlike altında bulunuyor.

Lemurların dünyadaki tek doğal yaşam alanı Madagaskar keşfedilmeden önce neredeyse tamamen sık ormanlarla kaplıydı fakat zaman içinde gerçekleşen insan faaliyetleri sonucu başlayan ormansızlaşma bugün lemurların neslini tehdit eder durumda. 

Parkımızda 5 lemur türü koruma altında bulunuyor. Bu yıl dünyaya gelen 2 yavrumuz ile lemur ailemiz büyümeye devam etti. Yeni kuşak temsilciler lemurları yok olmaktan bir adım daha uzaklaştırıyor.

Parkımızı ziyaret ederek, online mağazamızdan alışveriş yaparak veya bir hayvanın bakımını üstlenmek için ‘’Evlat Edinme’’ programına dahil olarak, FYZoo’nun lemurları korumak için gösterdiği çabaya destek olabilirsiniz.

Evlat Edinme programına katılmak için tıklayın

Koruma programları hakkında detaylı bilgi için  tıklayın

Bilet almak için tıklayın

Diğer Haberler