Faruk Yalçın ZOO

Ara
Close this search box.

HABERLER

Bugün Dünya Tembel Hayvan Günü

Dünya Tembel Hayvan Günü, tembel hayvanların doğal yaşam alanları ve yaşam döngüleri hakkında farkındalığı artırmak için 2010 yılından günümüze kutlanıyor.

Kutlamaların temel amacı, nesilleri tükenme tehlikesi altında olan tembel hayvanların yaban hayatta karşılaştıkları zorlukları anlamak ve farkındalık yaratmak.

Tembel hayvanların doğada karşılaştıkları tehlikeleri, Tembel Hayvan Korumu Kurumu (Sloth Conversation Foundation) tarafından 2022 raporunda yayınlandı. Rapor sonucunda çıkan verilere göre, tembel hayvanların neslini korumak için yaşam alanlarında In-Situ koruma programı uygulanıyor.

In-Situ programlarının yanı sıra Ex-Situ programları da yaban hayvanlarını doğal ortamları dışında korumayı hedefler.

Günümüzde Ex-Situ programı yaban hayvanlarını koruma tesislerinde koruma altına almayı ve üreme programları ile nüfus artışı sağlamayı amaçlıyor. FYZoo’da Ex- Situ program kapsamında koruma programlarını uygulanmaktadır. 

Ex-Situ koruma programı kapsamında ülkemizdeki tek tembel hayvan ailesi FYZoo’da koruma altında yaşıyor. Geçtiğimiz yıllarda Türkiye’nin ilk tembel hayvan yavruları parkımızda dünyaya geldi. Biri 4 diğeri 1 yaşında olan 2 tembel hayvanımız bakıcılarının kontrolünde sağlıkla büyümeye devam ediyorlar.

Parkımızı ziyaret ederek, online mağazamızdan alışveriş yaparak veya bir hayvanın bakımını üstlenmek için ‘’Evlat Edinme’’ programına dahil olarak, FYZoo’nun tembel hayvanları korumak için gösterdiği çabaya destek olabilirsiniz.

Evlat Edinme programına katılmak için tıklayın

Koruma programları hakkında detaylı bilgi için  tıklayın

Bilet almak için tıklayın

Diğer Haberler