Faruk Yalçın ZOO

Ara
Close this search box.

HABERLER

Dişli sazan nüfusunda artış sağlandı

FYZoo, tehlike altındaki türleri korumak ve nesillerinin devamını sağlamak amacı ile çalışmalarını yürütmeye devam ediyor. Suyu azalan Yarışlı Gölü’nde bulunan ve her geçen gün sayısı azalan Aphanius fontinalis türü dişli sazanlar, FYZoo tarafından koruma ve üreme programı kapsamına alındı.

Koruma altında olan 160’ın üzerinde canlı ve 300’ün üzerinde bitki türü ile zengin botanik atmosferi içinde ziyaretçilerini ağırlayan FYZoo, örnek bir projeye imza attı. Proje kapsamında nesli tehlike altında olan dişli sazan türü koruma ve üreme programı altına alındı.

FYZoo, küresel ısınma ile artan sıcaklıklar ve bilinçsiz su tüketiminden dolayı suları önemli ölçüde çekilen Yarışlı Gölü’nde nesli tükenmekte olan dişli sazanlar için kolları sıvadı. Kuraklıkla mücadele eden Yarışlı Gölü’nde her geçen gün sayıları azalan Aphanius fontinalis türü dişli sazanların yok olmasını önlemek için özel bir sistem kuruldu.

FYZoo’da kurulan özel sistem sayesinde ülkemizin endemik türü olan dişli sazan türünün çoğalması sağlanarak neslinin devamlılığı hedefleniyor.

Proje, 40 canlı ile başlamıştı. Yaşanan nüfus artışı ile dişli sazan sayısı 150’ye ulaştı. Dişli sazanların koruma ve üreme programı bir yandan devam ederken diğer yandan da parkta çoğalan bu türün doğal ekosisteme salınması amaçlanıyor.

Diğer Haberler