Faruk Yalçın ZOO

Ara
Close this search box.

HABERLER

Dünya Kızıl Panda Günü kutlanıyor

Dünya Kızıl Panda Günü, bu eşsiz ve tehdit altındaki canlıların korunması adına dünyada farkındalık yaratmak için kutlanıyor. FYZoo olarak bizler, bu özel günün anlam ve önemini bilerek yaban hayatı korumak için çaba göstermeye devam ediyoruz.

1996 yılında IUCN tarafından tehdit altında olan türler listesine eklenen kızıl pandanın, doğal yaşamda 2.500 bireyden az kaldığı tahmin ediliyor. FYZoo, bu harika canlıları koruma ve farkındalık yaratma adına büyük çaba sarf ediyor. EAZA iş birliği ile 2014 ve 2018 yıllarında Türkiye’nin ilk kızıl panda çifti üreme programı kapsamında parkımıza geldi. Bu çiftimizden doğan yavrular, Jian ve Tara, parkımızın neşe kaynağı oldu ve üreme programı dahilinde Tierpark Berlin’deki kızıl pandalarla bir araya geldiler.

HABER İÇ
HABER İÇ 2

2021 yılında aramıza katılan yavru Mian ise yine EAZA iş birliği ile bu defa Finlandiya’da bulunan bir parkta koruma altında bulunan kızıl pandalarla bir araya geldi. Geçtiğimiz günlerde kızıl pandaların yeni yavruları aramıza katıldı ve FYZoo’da büyük bir heyecana neden oldu. 4.5 aylık gebeliğin ardından dünyaya gözlerini açan yavru kızıl pandanın sağlık durumunun oldukça iyi olduğu gözlemlendi.Cinsiyeti erkek olan yavru panda, yuvasında annesiyle birlikte vakit geçiriyor. Ayrıca yavru pandanın Eylül ayında katı gıdaya geçerek bahçesinde gezinmeye başlaması bekleniyor. 

Yeni yavrular, doğadaki türdaşları için de büyük bir umut kaynağı. Ziyaretçilerimizden aldığımız destekle doğadaki kızıl pandaların korunması için çaba göstermeye devam ediyoruz.

Red Panda Network’ün çalışmalarını destekleyerek Nepal’in doğusundaki kızıl panda habitatına 137.550 ağaç dikerek, doğal yaşam alanlarının genişlemesine katkıda bulunduk.

Bu özel günde sizleri de FYZoo’ya bekliyoruz. 16 Eylül’de kızıl panda günü için düzenlediğimiz çeşitli etkinliklerle, kızıl panda ailesiyle tanışma fırsatı bulacaksınız. Parkımızı ziyaret ederek bu harika canlıların korunmasına katkıda bulunabilirsiniz.

HABER ALT

Diğer Haberler