Faruk Yalçın ZOO

Ara
Close this search box.

HABERLER

Dünya Yaban Hayatı Günü’nde Dijital İnovasyonla Koruma Çağrısı

Her yıl olduğu gibi bu yıl da 3 Mart Dünya Yaban Hayatı Günü’nü özel bir tema ile kutlanıyor: “İnsanları ve Gezegeni Bağlamak: Yaban Hayatı Koruma Çalışmalarında Dijital İnovasyonu Keşfetmek.” 

Dijital inovasyonun yaban hayatı korumasında nasıl devrim yaratabileceğini ve gelecek nesiller için sürdürülebilir bir dünya yaratmada dijital teknolojilerin rolü vurgulanıyor.

Küresel bir dijital dönüşümün içindeyiz ve bu dönüşüm, dijital yönetişime ve dijital dönüşümün gücünden faydalanma fırsatlarına eşit erişim sağlamak için engelleri yıkıyor. Ancak dünya nüfusunun yaklaşık 2.7 milyar insanı hala internete bağlanamıyor ve dijital bölünme, özellikle en az gelişmiş ülkelerde ve kara ile çevrili gelişmekte olan ülkelerde hissediliyor.

Teknolojik inovasyonun araştırma, iletişim, takip ve DNA analizi gibi yaban hayatın korumasının pek çok yönünü daha verimli ve doğru hale getirdiği kabul ediliyor. Ancak bu yeni araçlara eşit olmayan erişim ve belirli teknolojilerin uygulamalarındaki çevresel kirlilik, 2030 yılına kadar evrensel dijital katılımı sağlama çabası içinde kritik konular olmaya devam ediyor.

Bu yıl, Dünya Yaban Hayatı Günü’ne dikkat çekmek ve dijital koruma teknolojilerinin farkındalığını artırmak için Birleşmiş Milletler Gelişme Programı, WILDLABS, Jackson Wild ve Uluslararası Hayvan Refahı Fonu (IFAW) arasında ortaklık kuruldu. 4 Mart 2024 tarihinde Birleşmiş Milletler Merkezinde oldukça önemli bir etkinlik düzenlenecek.

Bu vesileyle, tüm doğa severleri ve teknoloji meraklılarını, yaban hayatı koruma çabalarımızda dijital çözümlerin nasıl entegre edildiğini ve bu dijital devrime nasıl katkıda bulunabileceklerini öğrenmek üzere parkımıza davet ediyoruz. Parkımızı ziyaret etmek, yaban hayatını koruma görevimizde atılan önemli bir adımdır.

Diğer Haberler