Faruk Yalçın ZOO

Ara
Close this search box.

HABERLER

EAZA Ex-situ programı komitesinde yeni görevimiz

FYZoo, EAZA (Avrupa Hayvanat Bahçeleri ve Akvaryumlar Birliği) ile iş birliği sonucu ‘rhineceros boynuzlu kuş’ komitesine seçildi.

Rhinoceros boynuzlu kuş, 2018 yılında IUCN (Uluslararası Doğayı Koruma Birliği) tarafından nesli hassas seviyede tehlike altında olan türler listesine eklendi. Parkımızda bir çift Rhinoceros boynuzlu kuş koruma altında bulunuyor.

Bu türün bakım rehberi, üreme koşulları, genetik takibi ve EAZA’da ki geleceği hakkında toplantılar, veri paylaşımı, Eep (EAZA ex-situ programı) komitesi tarafından yapılıyor. Canlının bakımını üstlenen tüm EAZA üyesi hayvanat bahçeleri bu verilerden yararlanabiliyor.

Nesli tükenme tehlikesi altında olan 42 hayvan türüne ev sahipliği yapan FYZoo, hayvan refahı için gerekli koşulları oluşturmak ve neslini korumak için çaba göstermeyi öncelikli görmektedir.

Bu amaç doğrultusunda her alanda bilgi edinip daha donanımlı hale gelmek için geçtiğimiz günlerde yapılan rhineceros boynuzlu kuş komite üyeliğine adaylığımızı koymuştuk.

Eep komitesi, rhineceros boynuzlu kuş komite üyeliğine veteriner hekimimiz Ezgi Vatansever Çelik‘i FYZoo’yu temsilen seçilmiştir. FYZoo ailesi adına kendisini tebrik ederiz, komite görevinde başarılar dileriz.

 

Diğer Haberler