Faruk Yalçın ZOO

Ara
Close this search box.

HABERLER

Flamingolar yeni yuvalarına kavuştu

Parkımızda koruma altında olan flamingolar, kendileri için özel olarak tasarlanmış yeni bir barınağa taşındı. Anadolu’da allı turna olarak da bilinen flamingolar, ziyaretçilerimizin yakın ilgili ile karşılaşıyorlar. Parkımızın bu özel sakinleri artık daha geniş ve fonksiyonel bir alanda yaşamını sürdürecek.

Parkın eski flamingo barınağı 450 metrekarelik bir alana sahipken, yeni barınak yaklaşık 550 metrekarelik bir alana yayılarak, yaklaşık 4000 metre küplük bir yaşam alanı sunuyor.

Flamingoların refahı düşünülerek tasarlanan bu yeni barınak içerisinde yaşam destek sistem odası, geniş yeşil alanlar, daha büyük havuzlar ve özel şelale sistemi bulunuyor.

Flamingoların kuluçka süreci düşünülerek, eski barınakta ziyaretçi trafiğinden etkilenen bölge daha izole bir alana taşındı. Böylece flamingolar, rahatsız edilmeden kuluçkaya yatabilecek. Ayrıca havuz alanı da genişletilerek özel bir filtrasyon sistemi kuruldu.

Flamingoların doğal yaşam alışkanlıklarını daha iyi yansıtacak şekilde hem toprak hem de kumlu zeminler yerleştirildi. Böylece flamingoların doğal ortamlarına daha uygun koşullarda serbestçe dolaşmaları sağlandı. Yeni barınak, ziyaretçilerin flamingoların günlük yaşamlarını ve doğal davranışlarını gözlemlemeleri için mükemmel bir ortam sunuyor.

Yaklaşık üç ay süren inşaat çalışmaları sırasında 2000 saate yakın mesai harcanırken, proje yönetimi teknik personelden oluşan 23 kişilik bir ekip, bu projenin hayata geçirilmesi için özveriyle çalıştı. Park yönetimi olarak, bu süreçte gösterdikleri üstün çaba ve özveriden dolayı tüm ekip üyelerimize en içten teşekkürlerimizi sunuyoruz.

Parkı ziyaret eden tüm ziyaretçilerimiz, flamingoların yeni yuvalarındaki mutluluğuna ortak olabilir. FYZoo, tüm ziyaretçilerini flamingoların renkli dünyasını keşfetmeye davet ediyor.

Faruk Yalçın Hayvanat Bahçesi ve Botanik Parkı her gün 10.00-18.00 saatleri arasında ziyaretçi kabul etmektedir.

Haber alt bant

Diğer Haberler