Faruk Yalçın ZOO

Ara
Close this search box.

HABERLER

Kızıl Panda ailesi büyüyor

Koruma altında 160’ın üzerinde canlı ve 300’ün üzerinde bitki türü ile otuz yıldır faaliyet gösteren Faruk Yalçın Hayvanat Bahçesi ve Botanik Parkı, tehlike altındaki türleri korumak ve nesillerinin devamını sağlamak amacı ile çalışmalarını yürütmeye devam ediyor. Bu kapsamda 2017 yılından bu yana parkta koruma altında olan kızıl panda çiftinin yavruları dünyaya geldi.

FYZoo olarak bizler ziyaretçilerimizden aldığımız destekle yaban hayatı korumak için çaba göstermeye devam ediyoruz. Bu çabanın en güzel sonuçlarından biri de nesli tehlike altında olan türlerden yeni yavruların aramıza katılması. Yeni yavrular doğada yok olma tehlikesi yaşayan türdeşleri için bir umut ışığı niteliğinde.

EAZA (Avrupa Hayvanat Bahçeleri ve Akvaryumlar Birliği) ile iş birliği sonucu 2014 ve 2018 yıllarında Türkiye’nin üreme programı kapsamında parkımıza gelen kızıl panda çiftimizin yeni yavrusu dünyaya geldi.

Nesli tehlike altında olan ve bulunduğu tüm ülkelerde koruma altına alınan kızıl pandaların yeni yavruları FYZoo’da büyük bir heyecana neden oldu. 4.5 aylık gebeliğin ardından geçtiğimiz günlerde dünyaya gözlerini açan yavru kızıl pandanın sağlık durumunun oldukça iyi olduğu gözlemlendi.

Cinsiyeti erkek olan yavru panda, yuvasında annesiyle birlikte vakit geçiriyor. Ayrıca yavru pandanın Eylül ayında katı gıdaya geçerek bahçesinde gezinmeye başlaması bekleniyor.

Diğer Haberler