Faruk Yalçın ZOO

Ara
Close this search box.

HABERLER

Kızıl pandalarımız Jian ve Tara Berlin’de

FYZoo tehlike altındaki türleri korumak ve nesillerinin devamını sağlamak amacı ile çalışmalarını yürütmeye devam ediyor. Bu çerçevede 2017 yılından bu yana FYZoo’da koruma altında olan Kızıl Panda ailemiz yıllar içinde büyüdü ve 2020 yılında Jian ve Tara aramıza katıldı. Ailenin yeni üyeleri, Ex situ (Doğal habitatı dışında) Koruma Program kapsamında nesillerinin devamı için Tierpark Berlin’de bulunan kızıl pandalarla buluşmak üzere yola çıktılar.

FYZoo’nun da üyesi olduğu Avrupa Hayvanat Bahçeleri ve Akvaryumlar Birliği (EAZA) tarafından nesli tehlike altındaki türler için Ex situ Koruma programı çerçevesinde hayvanat bahçeleri içerisindeki nüfusun takibi, sağlık durumları, hayvan refahı, tür demografisi gibi bilgilerin güncel takibini yapılmaktadır. Bu sayede tür devamlılığını sağlamak için stratejileri ve programları hayata geçiyoruz.

 

Dünyada Kızıl panda nüfusu azalıyor. Yaban hayatta 10.000’den az kalan nüfusun 2.500’e kadar düşmüş olabileceği tahmin ediliyor. FYZoo olarak parkımızda kızıl pandaları korumaya devam ediyoruz. Onların siz değerli ziyaretçilerimizin desteğine her zamankinden daha fazla ihtiyacı var.

Parkımızı ziyaret ederek, online mağazamızdan alışveriş yaparak veya bir hayvanın bakımını üstlenmek için ‘’Evlat Edinme’’ programına dahil olarak, FYZoo’nun Kızıl pandaları korumak için gösterdiği çabaya destek olabilirsiniz.

Jian ve Tara şu an Berlin’de sağlıkları yerinde. Adaptasyon sürecinde koruma altındalar. Kısa süre sonra bahçede yeni arkadaşları ile bir araya gelecekler.

 

Diğer Haberler