Faruk Yalçın ZOO

Ara
Close this search box.

HABERLER

Mirketlerimizin Bakımını Nasıl Yapıyoruz?

Pandemi sebebiyle parkımız 5 Aralık’tan bu yana geçici süreliğine ziyarete kapalı ancak bu süreçte de parkımızdaki yaşam aynı özenle sürüyor. Parkımız kapalı olsa bile sakinlerimizin bakımı ve beslenmesi aynı şekilde devam ediyor. 

Hadi mirketlerimizin bir günlük serüvenine tanık olun!

Mirket bakıcımız öncelikle her sabah mirketlerin sayımını yapıyor ve gözle görülen bir problemleri var mı, grup içinde herhangi bir uyuşmazlığa bağlı yaralanan var mı diye kontrol ediyor. Ardından günün ilk öğünü hazırlanıp bakıcısı tarafından mirketlerin doğadaki beslenme alışkanlıklarını taklit edebilecekleri şekilde sunuluyor. 

Çoğunlukla böcekçil olan ancak bulduğu zaman çeşitli sebze meyveleri de yiyen mirketler için doğasına uygun beslenme programı biyolog ve veteriner hekimlerimiz tarafından belirleniyor.

Doğada günlerinin çoğunu toprakta besin arayarak geçiren mirketlerin, beslenme saatleri dışında sıkılmamaları ve onlara doğal yaşamdaki günlük aktivitelerinin benzerlerini yaşatmak adına çeşitli zenginleştirmeler uygulanıyor. 

Toprağı kazıyarak, karton kutuları koklayarak ve araştırarak bulabilecekleri böcekler mirketler için keyifli birer zenginleştirme örneğidir. Bakıcılarımız bu zenginleştirmeleri gün içerisinde uygulayarak  hayvanlarımızın fiziksel ve mental olarak aktif kalmasını sağlıyorlar.

Hayvanların temel ihtiyaçları olan beslenme ve temizlik sonrasında gün boyu gözlemleri bakıcımız, biyoloğumuz ve veteriner hekimimiz tarafından yapılıyor. Bu gözlemler esnasında özellikle hayvanın vücut kondüsyonu, davranış rutini, beslenmesi ve grup içindeki yeri düzenli olarak not edilerek takip ediliyor. Davranışsal bir anormallik, herhangi bir hastalık şüphesi gibi durumlarda uzmanlarımız gözlemlerini yoğunlaştırarak gerekli müdahaleleri yapıyorlar. Mevsim koşullarına göre düzenli olarak veya hayvanın ihtiyacı olduğunu düşündüğümüz (çiftleşme sezonu, hastalık vs.) durumlarda gerekli besin ve vitamin takviyeleri sağlanıyor. 

İşte mirketlerimizin bakımına tanık oldunuz. Bizi takip etmeye devam edin!

 

Diğer Haberler