Faruk Yalçın ZOO

Ara
Close this search box.

HABERLER

Parkımızın yeni üyesi: Kara akbaba

Kara akbabaların doğal üreme alanları Türkiye ve İspanya’da bulunuyor. Bu bölgelerin dışında koruma ve üreme programı yürüten ülkeler de var. Üreme programı kapsamında yeni yavrular elde edilerek popülasyona katkı sağlanıyor. Koruma programı sayesinde ise rehabilitasyon süreci tamamlanan canlılar tekrar doğaya salınıyor. 

Parkımızın yeni üyesi kara akbaba, Bulgaristan’da bulunan Green Balkans Rehabilitayon Merkezi’nde dünyaya geldi. Büyüme sürecinin sonrasında doğaya salındı ve üzerinde yer alan verici cihaz sayesinde takibi sağlanabiliyordu.

Kara akbabanın yaklaşık 1500 km’lik bir uçuşun ardından Antalya’da yere indiği tespit edildi. Antalya Hayvanat Bahçesi’ne ulaştırılmasının ardından gerekli kontrolleri yapıldı ve tekrar doğaya salıdı. Yakın bir zaman sonra Hayat’ın İskenderun ilçesinde tekrar yere indiği tespit edildi.

Kara akbabanın aynı davranışını tekrar etmesi dikkat çekti. Kanatlarında uçmasına engel bir sorun bulunmuyor fakat insanlara çok alışkın olduğu için bu durumun davranışına yansıdığı görüldü. Kendi doğal yaşam alanları yerine yerleşim yerlerinde yere inme eğiliminde. Bu durum onun için büyük bir riks oluşturuyor. İnsanlar çeşitli sebeblerle ona zarar verebilir. 

Kara akbanın davranışındaki farklılık tespit edildikten sonra Avrupa’daki kurum parkımızla iletişime geçti ve bizden yardım istedi. FYZoo ekibi hemen yola çıktı ve kara akbabayı koruma altında almak için Hatay’a gitti. Hatay’da ‘’Deniz Kaplumbağaları Koruma ve Rehabilitasyon Merkezi’’ kara akbabayı sahiplenmişti. Ekibimiz canlıyı teslim aldı ve parkımıza getirdi. Gerekli tüm kotrollerinin ardından doğada hayatta kalamayacağı anlaşıldı. Bundan hayatına ailemizin bir üyesi olarak parkımızda devam edecek.

FYZoo’nun öncelikli amacı nesli tehdit altında olan akbaba türlerinin varlığını korumaktır. Bu düşünce ile koruma programlarına uzun süredir destek veriyoruz. Önceki yıllarda tedavisini tamamlayıp doğaya geri kazandırdığımız bir çok birey oldu. Doğada yaşama şansı olmayan hayvanlara ev sahipliği yapıyor, üreme programı oluşturarak dünyadaki akbaba popülasyonuna katkı sağlıyoruz.

FYZoo’nun yaban hayatı korumak için gösterdiği çabanın bir parçası olmak için Evlat Edin programına katılarak koruma altında bulunan bir hayvanın bakımını destekleyebilirsiniz.

Evlat Edinme programına katılmak için tıklayın

Koruma programları hakkında detaylı bilgi için  tıklayın

Bilet almak için tıklayın

 

Diğer Haberler