Faruk Yalçın ZOO

Ara
Close this search box.

HABERLER

Türkiye’nin ilk armadillo yavrusu FYZoo ailesine katıldı

Avrupa hayvanat bahçelerinde doğmuş ve geçtiğimiz yıllarda FYZoo çatısı altında koruma altına alınan armadillo çiftimizin Ağustos ayında yeni yavruları aramıza katıldı.

Ebeveynlerin yavruya olan ilgisi ve davranışları gözlemlendiğinde yavruyu yeterince besleyemediklerini fark ettik. Yavrunun gelişimini sağlıklı tamamlayabilmesi için yeterli besine ihtiyaç duyduğu için hayvan yönetimi ekibi tarafından yavruya ek beslenme protokolü uygulanmaya başlandı. Ana besin kaynağı böcekler olan armadillo için biyologumuz Pınar Çağtaş tarafından özel diyet listesi oluşturuldu.

Yavru, sonraki günler oldukça hassas bir denge içinde ziyarete kapalı olan barınağında 2 ay boyunca her gün 2 saatte bir düzenli olarak beslendi. Beslenme saatleri gelişim durumuna göre haftalık olarak yeniden düzenlendi.

Büyük bir özveri ve çaba sonucu gelişim gösteren armadillo yavrusunun sağlıklı bir şekilde hayatına devam etmesi, FYZoo ailesi için gurur ve mutluluk kaynağı oldu.

Gelişim süreci boyunca her gün düzenli sağlık kontrolleri ve ağırlık tartımı yapıldı. Sağlık durumu oldukça iyi olan yavrumuz için cüce maymun evinde doğal yaşam ortamına uygun yeni barınak yapıldı ve Saki maymunlarıyla beraber yaşamaktadır.

Yavru Armodillo’nun Gelişim tablosu;

Yavrumuz ilk doğduğunda 125 gr olup son yapılan kontrollerde 2294 gr olduğunu ölçülmüştür.

21 tür armadillo olduğu biliniyor ve tüm türler Amerika’ya özgü. Pek çoğunun nesli tehdit altında. Habitat kaybı ve aşırı avlanma en önemli tehlikeler arasında. FYZoo’da koruma altında bulunan armadillo ailesinin yeni yavrusu doğadaki türdeşleri içinde umut kaynağı olmaktadır.

Siz de  koruma altında bulunan armadillo ailesini yakından görmek için parkımızı ziyaret edebilirsiniz. 

Yeni yavru için iki isim önerisi var. ARMOR ve BİBO. Pazar günü sosyal medya üzerinden yayınlanacak bir anketle yavrunun ismini ziyaretçilerimiz belirleyecek. 

FYZoo’nun yaban hayatı korumak için gösterdiği çabaya destek olmak için online mağazamızdan alışveriş yaparak veya bir hayvanın bakımını üstlenmek için ‘’Evlat Edinme’’ programına dahil olabilirsiniz.

Evlat Edinme programına katılmak için tıklayın

Koruma programları hakkında detaylı bilgi için  tıklayın

Bilet almak için tıklayın

Diğer Haberler