Faruk Yalçın ZOO

Ara
Close this search box.

HABERLER

FYZoo’dan 2023 yılında doğaya ve eğitime katkı dolu bir yıl!

2023 yılının sonuna yaklaşırken, FYZoo ailesi olarak parkımızda geçen dolu dolu bir yılı daha geride bırakmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Bir yandan canlılarımıza ev sahipliği yaparken diğer yandan da ziyaretçilerimize eğitici ve eğlenceli deneyimler sunmanın gayreti içinde olduk.

Çocuklarımızın hayal gücünü ve yaratıcılıklarını besleyen 593 atölye ve yüz boyama etkinliği düzenledik. Bu renkli etkinliklerimize toplamda 2720 minik ziyaretçimiz katılarak doğa ve hayvan sevgisini kalplerinde bir kez daha yeşertti.

810 farklı hayvan besleme etkinliği ile 1094 ziyaretçimiz, parkımızın sevimli sakinleriyle birebir etkileşim şansı yakaladı. Bu özel etkinlikler, doğal yaşama dair farkındalığı artırmak adına büyük önem taşıyor.

Yakından tanıyalım sunumlarımızda 5134 doğa dostumuz, parkımızın çeşitli canlıları hakkında bilgi sahibi oldu. Bu sunumlar, ziyaretçilerimize yaban hayatı hakkında bilinç ve duyarlılık kazandırmanın yanı sıra, unutulmaz anılar biriktirmelerine de olanak tanıdı.

Parkımızda 16 farklı türden 63 yeni canlı dünyaya geldi. Bu canlıların 10’u tehlike altındaki Afrika pengueni, 11’i ise kritik seviyede tehlike altında olan Anadolu dikenli faresinden oluştu. Bu doğumlar, parkımızın koruma ve üreme programlarındaki başarısını kanıtlar nitelikte.

2023 yılında pek çok barınağımızda iyileştirmeler gerçekleştirdik. Flamingolarımız yeni ve daha konforlu bir barınağa kavuştu. Lemurlar, siamanglar, jaguarlar ve diğer birçok canlımız için barınak iyileştirme çalışmaları gerçekleştirildi. Ayrıca şempanzelerimiz için yeni sosyal etkileşim alanları yaratıldı.

Sıfır atık belgesi alarak çevreye olan duyarlılığımızı taçlandırdık. Yangın ve canlı kaçış tatbikatları ile acil durum hazırlıklarımızı pekiştirdik. Ayrıca çalışanlarımıza yönelik iş sağlığı ve güvenliği eğitimlerine ağırlık verdik.

Parkımıza yeni katılan erkek beyaz yüzlü saki ve İmparator tamarinler, cüce maymun evimizdeki tür çeşitliliğini arttırdı.

2023 yılında başlattığımız ve her bilet satışından 5 TL’nin koruma programlarına aktarıldığı kampanyamız, zürafalar, kızıl pandalar, penguenler ve boynuzlu kuşlar gibi pek çok türün korunmasına katkı sağladı. 2024 yılında da bu kampanyamızı devam ettirme hedefindeyiz.

Bu yılki başarılarımızı siz değerli ziyaretçilerimizin ve doğa dostlarımızın destekleriyle elde ettik. Yeni yılda da FYZoo ailesi olarak, doğal yaşamın korunması adına çalışmalarımızı aralıksız sürdüreceğiz. 2024’te de parkımızda yeni gelişmeler, eğlenceli etkinlikler ve bilgilendirici sunumlarla sizleri ağırlamaktan mutluluk duyacağız.

Diğer Haberler